Δεν γίνεται να τα γυρίζει συνέχεια...

Με τέρματα των Αραβίδη και Λάσνικ ο Πανιώνιος κέρδισε στη Νέα Σμύρνη με 2-0 τον ΠΑΟΚ για την 20η αγωνιστική της Super LeagueΑυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρέας Λάσνικ, που έδωσε την ασίστ για το 1-0 του Αραβίδη
στο 6' και έγραψε το 2-0 με γκολ-ζωγραφιά στο 61', ο Πανιώνος πήρε μεγάλη νίκη και παράλληλα βαθιά βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας στους 24 βαθμούς. Η ομάδα του Στέφενς, που προδόθηκε για μία ακόμα φορά από την άμυνά της (ο Πανιώνος είχε τρία σερί ματς χωρίς γκολ), δημιούργησε και αυτή τη φορά τις προϋποθέσεις για την ανατροπή, αλλά ήταν αναποτελεσματική. Ο ΠΑΟΚ είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά ο Ανέστης έκανε σωτήριες επεμβάσεις, ενώ ο Αθανασιάδης είχε και δοκάρι με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να γνωρίσει την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα και να μείνει 11 βαθμούς πίσω από την κορυφή (μπορεί να τον πλησιάσει στους 6 ο Ατρόμητος). Ντεμπούτο έκανε ο Μάαρτεν Μάρτενς, που με μόλις μία προπόνηση δεν μπόρεσε να βοηθήσει.Μοιρασμένο ήταν το α' μέρος, με τον Πανιώνιο όμως να εκμεταλλεύεται μία από τις ευκαιρίες του και να προηγείται. Ο ΠΑΟΚ για άλλη μία φορά μπήκε στο ματς χωρίς συγκέντρωση και οι γηπεδούχοι στο 6' προηγήθηκαν με προβολή του Αραβίδη μετά από φάουλ του Λάσνικ. Οι κυανέρυθροι είχαν δύο ακόμα ευκαιρίες μέχρι το 25λεπτο, αλλά στη μία ο Λάσνικ αστόχησε και στην άλλη ο Γλύκος σταμάτησε τον Κολοβό. Στο ίδιο διάστημα ο Δικέφαλος άγγιξε την ισοφάριση, αλλά το εντυπωσιακό γυριστό του Αθανασιάδη στο 12' σταμάτησε αρχικά στον Ανέστη και στο δοκάρι. Μετά τα μισά του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και πίεσε τους γηπεδούχους. Λούκας και Κατσουράνης ήταν οι κινητήριοι μοχλοί, ενώ η δεξιά πλευρά με τον Κίτσιου δούλευε αρκετά καλά, δημιουργώντας ρήγματα. Σε αντίθεση με την αριστερή, όπου Στοχ και Σπυρόπουλος υστέρησαν. Τα δίχτυα του Πανιωνίου ωστόσο δεν... κουνήθηκαν ούτε στο κοντινό σουτ του Κατσουράνη (στο 35'), που ενώ είχε κατεύθυνση στην εστία κόντραρε στα σώματα, ούτε στο γύρισμα του Λούκας στο 45', που δεν πρόβαλε ο Αθανασιάδης.Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέλαβε από την αρχή τα ηνία, κλείνοντας τον Πανιώνιο στην περιοχή του, δημιουργώντας πολλά ρήγματα από τις πτέρυγες, κυρίως από δεξιά. Στο 58' ο Δικέφαλος έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Ανέστης απόκρουσε σωτήρια το πλασέ του Σπυρόπουλου από τη μικρή περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κίτσιου αστόχησε από πολύ καλή θέση. Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου όμως βρήκε εκ νέου εφαρμογή και ο Πανιώνιος στο 61' έβαλε στέρεες βάσεις για το τρίποντο.Με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Λάσνικ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Γλύκου, γράφοντας το 2-0. Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και με Μάρτενς, Σαλπιγγίδη και Λίνο πλέον στην 11άδα συνέχισε να απειλεί, βγαίνοντας συνεχώς από τα άκρα (πλέον και από αριστερά με Λίνο). Ηταν ωστόσο αναποτελεσματικός, με τον Σαλπιγγίδη να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες. Οι παίκτες του Στέφενς ήταν συνεχώς στην επίθεση μέχρι το τέλος, αλλά με καθαρό μυαλό και σωστή αμυντική λειτουργία ο Πανιώνιος κράτησε το προβάδισμα και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς.Πανιώνιος (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Ανέστης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Κολοβός (71' Ντούνης), Παντίδος, Κουλουχέρης, Λάσνικ (80’ Μπούζας), Αραβίδης, Γιάννου (63’ Μητρόπουλος) ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος (59’ Λίνο), Τζαβέλλας, Βίτορ - Τζιόλης, Λαζάρ (59’ Μάρτενς), Κατσουράνης, Στοχ (71’ Σαλπιγγίδης), Λούκας, Αθανασιάδης