21:44 29/3/2014 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE-30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αϊντχόφεν-Γκρόνινγκεν: 2-3
(Ντιπέι 3', Λοκάντια 37' πεν.-Ζίβκοβιτς 18', Κόστιτς 20', Τσέρι 64')

Οδυνηρή ήττα με 3-2 υπέστη η Αϊντχόφεν από την Γκρόνινγκεν και χάνει το τρένο του τίτλου.

Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ με τον Ντιπέι στο 3ο μόλις λεπτό, ενώ στο 18' ο Ζίβκοβιτς έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 20ο λεπτό ο Κόστιτς έκανε το 2-1 για την Γκρόνινγκεν αλλά στο 37' ο Λοκάντια με πέναλτι έκανε το 2-2. Στο 64ο λεπτό ο Τσέρι έκανε το 3-2 για την Γκρόνινγκεν.

Ναϊμένγκεν-Χέρακλες: 1-2
(Χίγκντον 20'- Ντέιβιντσον 79', Αμόα

90+5')

Κινδυνεύει με άμεσο υποβιβασμό η Ναϊμένγκεν που αυτοκτόνησε καθώς έχασε με 2-1 από τη Χέρακλες.

Στο 20ο λεπτό η Ναϊμένγκεν προηγήθηκε με το γκολ του Χίγκντον, αλλά στο 79' ο Ντέιβιντσον έκανε το 1-1. Η Χέρακλες έχασε τον Τε Βίερικ με κόκκινη κάρτα στο 83ο λεπτό κι όμως στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη με γκολ του Αμόα.

Φίτεσε-Χέρενφεεν: 2-2
(Χάβενααρ 31', Τραορέ 67'-Φινμπόγκασον 40', Μπασακίκογλου 58')

Στο 2-2 κόλλησαν Φίτεσε και Χέρενφεεν και βγήκαν χαμένες και οι δύο.

Η Φίτεσε άνοιξε το σκορ με τον Χάβενααρ στο 31ο λεπτό, αλλά στο 40' ο Φινμπόγκασον έφερε στα ίσα τα ματς. Μάλιστα στο 58ο λεπτό η Χέρενφεεν έφερε τούμπα το ματς με το γκολ του Μπασακίκογλου, αλλά στο 67' ο Τραορέ έγραψε το 2-2.