Ηλιούπολη – Άγιαξ Ταύρου 3-4

Μην έχοντας η Ηλιούπολη τίποτα περισσότερο να χάσει αφού το τραίνο της παραμονής έχει σφυρίξει καιρό, αλλά και ο Άγιαξ Ταύρου τίποτα περισσότερο να… κερδίσει πέρα από τη δεύτερη ίσως θέση για θέμα γοήτρου, οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα ματς πλούσιο σε θέαμα και συγκινήσεις στις παρυφές του Υμηττού (3-4)!

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους ποδοσφαιριστές του Αλέκου Ρίζου και με δύο γκολ σε ένα δεκάλεπτο (Δικαιόπουλος 32΄, Γεμιστός 42΄), πήγαν στα αποδυτήρια

με προβάδισμα δύο τερμάτων. Το δεύτερο ωστόσο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι χάρις σε ένα τέρμα του Γιάκαλου (55΄) και χατ – τρικ του Λαγκόζι σε διάστημα ενός τετάρτου (58', 63', 68') μετέτρεψαν το 2-0 σε 2-4.

Το μόνο που κατάφερε η Ηλιούπολη ήταν να μειώσει με τον Καρποντίνη τέσσερα λεπτά πριν εκπνεύσει η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή ο Άγιαξ Ταύρου έμεινε μόνος τρίτος, διατηρώντας την απόσταση τριών βαθμών από τον δεύτερο Ελπιδοφόρο, την ίδια ώρα που η Ηλιούπολη παραμένει «κολλημένη» στον πάτο της βαθμολογίας με 7 βαθμούς.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Παύλος Κυριακουλέας): Σηφάκης, Χαρατσάρης, Γανώλης, Βαφειάδης (55' λ. τρ. Κολώνης (65' Ζαμπάρας)), Ηλίου, Ζουμπουνέλης, Εστυλιανίδης, Δικαιόπουλος (80' Γκουνέλας), Μάκος, Καρποντίνης, Γεμιστός

ΑΓΙΑΞ ΤΑΥΡΟΥ (Αλέκος Ρίζος): Τσαϊλάκης, Τριανταφυλλίδης (30' λ. τρ. Πέττας), Ψυχουντάκης, Μακρυπίδης, Πατέλης, Γιάκαλος, Σωτηρόπουλος, Σερδενές (46' Ηλιάκης), Λαγκόζι, Καραβίδας (46' Θεοφάνους), Χαλίλι