«Διπλός» Ρούμπεν Κάστρο και ισοπαλία της Μπαρσελόνα

Ο Ρούμπεν Κάστρο «αποχαιρέτησε» με δύο γκολ την Μπαρτσελόνα, αλλά η Μπέτις έμεινε στο 2-2.

Ο Σεϊντού Κεϊτά ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά στο 92ο λεπτό και χάρισε έναν βαθμό στον Πεπ Γκουαρντιόλα, ο οποίος ολοκλήρωσε την πορεία του στους «μπλαουγκράνα», αναφορικά με τους αγώνες πρωταθλήματος. Άλλωστε εκκρεμεί ο τελικός του Κυπέλλου με την Αθλέτικ Μπιμπάο.

Στο 71ο και στο 74ο λεπτό ο Ρούμπεν Κάστρο είχε σημειώσει τα δύο τέρματα της Ρεάλ Μπέτις εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό

πλεονέκτημα της ομάδας του. Συγκεκριμένα ο Ντάνι Άλβες συμπλήρωσε δύο κίτρινες στο 54ο λεπτό και άφησε τους Καταλανούς με παίκτη λιγότερο.

Μόλις στο όγδοο λεπτό, ο Σέρτζιο Μπούσκετς είχε ανοίξει το σκορ με κεφαλιά. Ωστόσο το 1-0 της Μπαρτσελόνα ανατράπηκε από τα δύο συνεχόμενα γκολ του 30άχρονου Ισπανού επιθετικού της Μπέτις.

Σε παιχνίδι που ολοκληρώθηκε νωρίτερα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ κέρδισε τη Βαλένθια με 1-0 με σκόρερ τον Αντουάν Γκρίτσμαν στο 64ο λεπτό. Έτσι οι γηπεδούχοι αποχαιρέτησαν με νίκη τους 20,000 οπαδούς τους, οι οποίοι βρέθηκαν στο «Anoeta». Πάντως οι «νυχτερίδες» τερμάτισαν τρίτοι και εξασφάλισαν την πρόκριση στο Champions League.

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα, όλα τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία του ισπανικού πρωταθλήματος.