Τεσσάρα η Γερμανία - ήττα η Αγγλία

Η Ιταλία δέχθηκε συντριβή (4-1), ενώ η Ολλανδία νίκησε εκτός έδρας με 2-1
Πολλοί φιλικοί αγώνες εθνικών ομάδων πραγματοποιήθηκαν χθες βράδυ. Το αποτέλεσμα που εντυπωσιάζει είναι η νίκη της Γερμανίας με 4-1 επί της Ιταλίας είκοσι χρόνια μετά την τελευταία της νίκη. Ήταν η δεύτερη φορά που η Ιταλία δέχθηκε 4 γκολ από τη Γερμανία μετά το 5-2 το 1939.

Ο Κρόος στο 14' άνοιξε το σκορ και στο φινάλε του ημιχρόνου ο Γκέτσε διαμόρφωσε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 59' η Γερμανία πέτυχε και τρίτο

τέρμα με τον Χέκτορ. Η νίκη των γηπεδούχων πήρε μεγάλη έκταση στο σκορ στο 75', όταν ο Εζίλ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0. Η Ιταλία το μόνο που κατάφερε ήταν να μείωσει στο 82' με τον Ελ Σααραουί σε 4-1.
Λίγες ημέρες μετά τον θάνατο του Γιόχαν Κρόιφ, Αγγλία και Ολλανδία βρίσκονται αντιμέτωπες σε διεθνές φιλικό στο Γουέμπλεϊ, με τους γηπεδούχους να τιμούν τον «Ιπτάμενο» Ολλανδό για την προσφορά του στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, φωταγωγώντας το στάδιο του Λονδίνου με το όνομα και τη φωτογραφία του.

Στο 14' της αναμέτρησης όλο το γήπεδο τού χάρισε ένα πολύ ζεστό standing ovation, ενώ η φωτογραφία του βγήκε στο video wall. Στο αγωνιστικό μέρος ο συνήθης ύποπτος… Βάρντι άνοιξε το σκορ στο 41'. Ωστόσο στην επανάληψη η Ολλανδία με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιάνσεν στο 50' έκανε το 1-1. Η απόλυτη ανατροπή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 78' με τον Νάρσινχ να πετυχαίνει το 1-2.

Στην Πορτογαλία η ομάδα του Φερνάντο Σάντος βρέθηκε μπροστά στο σκορ στον αγώνα με το Βέλγιο στο 20', με τέρμα του Νάνι και είκοσι λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο πέτυχε το 2-0. Το Βέλγιο με τον Λουκακού μείωσε σε 2-1 στο 63'.

Η Γαλλία υποδέχθηκε τη Ρωσία με τον Καντέ στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 8', ενώ ο Ζινιάκ στο 38' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Στην επανάληψη η Ρωσία με τον Κοκόριν στο 56' μείωσε σε 2-1. Ωστόσο οκτώ λεπτά αργότερα η Γαλλία πήρε ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Παγέτ. Απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα η Ρωσία με τέρμα του Ζιρκόφ κάνοντας το 3-2. Στο 74' η Γαλλία πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Κομάν.

Ο Μάρκους Μπεργκ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά η Σουηδία έμεινε στο 1-1 με την Τσεχία σε φιλικό που έγινε στη Στοκχόλμη. Ο στράικερ του Παναθηναϊκού αντικαταστάθηκε στο 46΄ από τον Γκουϊντέτι, όπως και ο μέσος του Ολυμπιακού, Τζίμι Ντουρμάζ, ο οποίος στο 46΄ έδωσε την θέση του στον Λάρσον.

Την νίκη πανηγύρισε η Βουλγαρία εκτός έδρας με αντίπαλο τα Σκόπια με 2-0. Για τη Βουλγαρία εκτός αποστολής έμεινε ο Μιλάνοφ λόγω ίωσης. Με την ομάδα των Σκοπίων αγωνίστηκαν από την αρχή ο Τρισκόφσκι της ΑΕΚ και ο Στεπάνοβιτς της ΑΕΛ. Ο πρώτος αντίκρισε κίτρινη κάρτα, ενώ ο δεύτερος έγινε αλλαγή στο 61'.
Με τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς να παίζει σε όλο το 90λεπτο, η Εθνική Σερβίας νίκησε σε φιλικό την Εσθονία με 1-0 στο Ταλίν.