«Περίπατος» στη Λάρνακα για την BetOnAlfa ΑΕΛ

ΒΟΛΕΪ
Εντυπωσιακή η BetOnAlfa ΑΕΛ πέρασε από το «Κίτιον» κερδίζοντας την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-0 σετ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 42 βαθμούς. Ταυτόχρονα, αύξησε στους έξι τη διαφορά από τις Λαρνακιώτισσες, που είναι τρίτες με 36 β.

Μεγάλο ντέρμπι παίχθηκε στο πρώτο σετ ανάμεσα σε δυο ομάδες που κυνήγησαν με πείσμα το προβάδισμα. Η BetOnAlfa ΑΕΛ βρήκε λύσεις

και πήρε το σετ με 23-25, κάνοντας ταυτοχρόνως το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η BetOnAlfa ΑΕΛ άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε με 08-12. Στο σημείο εκείνο οι Λαρνακιώτισσες αντέδρασαν και με τις Χαραλάμπους, Ντουντνίκοβα ισοφάρισαν 17-17. Οι «γαλαζοκίτρινες» αντέδρασαν και χάρη στην άνοδο της Παύλου (σ.σ. πήγε πολύ καλά στο σερβίς), αλλά και το μπλοκ πήρε το σετ με 19-25 γράφοντας το 0-2.

Οι Λεμεσιανές μπήκαν καλύτερα και στο τρίτο σετ γι’ αυτό και προηγήθηκαν με 06-08. Η ομάδα του Ράμντου συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και αύξησε σε 11-16. Η BetOnAlfa ΑΕΛ, που αντιμετώπισε αποτελεσματικά την Μουντρίτσκαγια, προηγήθηκε με 14-21 για να κερδίσει το σετ με 17-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ σε 1 ώρα και 15 λεπτά.

Από κοντά ο Sabbianco Απόλλων
Τη νίκη που του επιτρέπει τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος να διεκδικήσει τον τίτλο πέτυχε ο Sabbianco Απόλλων στο γήπεδό του επί της Ανόρθωσης με 3-0 σετ. Οι «γαλάζιες» με το τέλος της 17ης αγωνιστικής βρίσκονται στη 2η θέση με 41 βαθμούς, ένα λιγότερο από την BetOnAlfa ΑΕΛ. Η Ανόρθωσις παρέμεινε στην 4η θέση με 31 βαθμούς.