Νίκησε ο λιγότερο κακός στο ντέρμπι

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ
Ο ΠΑΟ 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του Ουζουνίδη

Με γκολ του Λουντ στο 69ο λεπτό ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 1-0 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής, στο ντεμπούτο του Μαρίνου Ουζουνίδη στον πάγκο του.

Οι

«πράσινοι» έφτασαν στους 18 βαθμούς, επτά λιγότερους από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση, με παιχνίδι περισσότερο από τον ΠΑΣ Γιάννινα που παίζει σήμερα στο «Καυτανζόγλειο». Ο «Δικέφαλος», αντίθετα, έχασε για τρίτο συνεχή αγώνα στο πρωτάθλημα, έμεινε στους 11 βαθμούς και ο τίτλος ξεμάκρυνε πολύ νωρίς, για άλλη μια χρονιά.

4-0 ο Ολυμπιακός
Με «ξέσπασμα» στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέτριψε 4-0 τον Λεβαδειακό στο «Γ.Καραϊσκάκης» και παραμένει επικεφαλής της βαθμολογίας της Super League με μεγάλη διαφορά από τους διώκτες του. Μέσα σε ένα πεντάλεπτο (69΄-74΄) οι πρωταθλητές πέτυχαν τρία γκολ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Βοιωτούς. Σκόρερ οι Ιντέγε (48΄, 74΄), Μιλιβόγεβιτς (69΄) και Φορτούνης (71΄).

*Νέα σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία για τον Ατρόμητο, που πέρασε με 2-1 από τη Λάρισα και είναι πλέον 2ος στη βαθμολογία μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Λημνιός (45΄) και ο Λε Ταλέκ (56΄) πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Γιώργου Κορακάκη. Για την ΑΕΛ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μαρουκάκης στο 47΄.

*Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας «εκτοξεύτηκε» η Ξάνθη, μετά τη νίκη της 3-1 επί του Αστέρα Τρίπολης στα Πηγάδια. Μια νίκη που ήλθε ευκολότερα του αναμενομένου, με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και σκόρερ τους Βασιλακάκη (2΄), Γιουνές (14΄), Λάζιτς (41΄). Μείωσε ο Ιωαννίδης στο 53΄.