Έφυγε… κύριος και με την πρόκριση

ΠΑΟΚ
Πάλι το ματς «στράβωσε», πάλι ο ΠΑΟΚ δεν την πάτησε! Ο «δικέφαλος του Βορρά» δεν επηρεάστηκε απ’ τις προκλήσεις των παικτών της Σπαρτάκ και το δώρο που τους έκανε ο διαιτητής κι έφυγε… κύριος και με την πρόκριση στα χέρια του από την Σλοβακία, 1-1.

Μεγάλες χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ στο πρώτο 20λεπτο, όμως λίγο αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ από μιαν ακατανόητη απόφαση του διαιτητή, που έδειξε την

«άσπρη βούλα». Ο «δικέφαλος του Βορρά» κυνήγησε το γκολ, ήταν άτυχος, όμως στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κωνσταντινίδης επέβαλε την τάξη και με κοντινή κεφαλιά (48’) ισοφάρισε. Παρότι οι Θεσσαλονικείς έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 67’ (αποβλήθηκε ο Σκόνδρας), δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα κι έπειτα από τη νίκη τους (1-0) στο πρώτο ματς πήραν την πρόκριση.

Έγραψε ιστορία
Η πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία του Ατρόμητου είναι γεγονός. Το 3-1 στη Στοκχόλμη πριν από μία εβδομάδα αποδείχθηκε όντως «σκορ πρόκρισης» για την αθηναϊκή ομάδα, η οποία στη ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου του Europa League με την ΑΙΚ κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά, με 1-0, οπότε σήμερα το μεσημέρι (14:00) θα βρεθεί στην κλήρωση των play off της διοργάνωσης. Το γκολ που «σφράγισε» την πρόκριση για τους «κυανόλευκους» πέτυχε ο Μαρσελίνιο στο 67΄.