Απίστευτος άθλος του Σέπι κόντρα στον Φέντερερ

Ένας Αντρέα Σέπι βγαλμένος από τα πιο τρελά του όνειρα, ανάγκασε σε οδυνηρή ήττα-αποκλεισμό τον Ρότζερ Φέντερερ, μόλις στον 3ο γύρο του Australian Open, με τον Ιταλό να παίζει καλύτερα απ'τον αντίπαλό του στις κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη σε 11 αγώνες με τον Ελβετό!Ποιος να το περίμενε...Ο Ρότζερ Φέντερερ, στα 10 προηγούμενα παιχνίδια του κόντρα στον Σέπι, είχε χάσει μόλις ένα σετ

κόντρα στον 30χρονο Ιταλό και πήγαινε ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο, στην μεταξύ τους αναμέτρηση για τον 3ο γύρο της Μελβούρνης.Το Νο2 του ταμπλό και τέσσερις φορές πρωταθλητής της διοργάνωσης, είχε την ατυχία να συναντήσει έναν απίθανο Σέπι ο οποίος από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος του αγώνα, έκανε ένα πραγματικά σπουδαίο παιχνίδι με αποτέλεσμα να φτάσει πανάξια στη νίκη με 6-4, 7-6(5), 4-6, 7-6(5) απέναντι στον Φέντερερ που πάλεψε με νύχια και με δόντια για τη μεγάλη ανατροπή, όπως κάποια λάθη σε καθοριστικά σημεία του ματς, τον άφησαν εκτός διοργάνωσης.Ο Σέπι, Νο46 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να παραμείνει ψύχραιμος και συγκεντρωμένος μέχρι το τέλος, ολοκληρώνοντας την μαγική του νίκη με ένα απίστευτο πέρασμα, μετά από 3 ώρες συναρπαστικής μονομαχίας στο κεντρικό court του Melbourne Park.Η Rod Laver Arena, παρότι βρισκόταν στο πλευρό του Φέντερερ, κατά τη σπουδαία προσπάθεια του Ελβετού να γυρίσει το ματς, αποθέωσε τον Σέπι στο τέλος αναγνωρίζοντας την πανάξια νίκη του κόντρα στον κορυφαίο τενίστα που γνώρισε ποτέ η ανθρωπότητα."Δεν κατάλαβα πως το έκανα. Απλά προσπάθησα να διασκεδάσω παίζοντας στο κεντρικό court ξανά. Δεν έχεις συχνά την ευκαιρία να αγωνίζεσαι εδώ. Προσπάθησα να παίξω το καλύτερό μου. Ποτέ δεν νιώθεις άνετα παίζοντας απέναντι στο Ρότζερ, όμως συγκεντρώθηκα πολύ στα service game και δεν του έδωσα πολλές ευκαιρίες στο σερβίς μου" είπε ο Σέπι στον Τζίμι Κούριερ εντός του court.Ο Σέπι στον 4ο γύρο θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Κύργιος-Τζαζίρι.Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Σέπι ήταν καλύτερος στο 1ο καθώς και στις κρίσιμες στιγμές του 3ου και του 4ου σετ.Με καθαρό μυαλό όλη την ώρα, εντυπωσιακά χτυπήματα από τη βασική γραμμή, φοβερά περάσματα και απόλυτη ψυχραιμία, ο Σέπι φαινόταν να βρίσκεται πάντα ένα βήμα μπροστά απ'τον Φέντερερ ο οποίος άλλαξε αρκετές φορές την τακτική του για να καταφέρει να φτάσει στην ανατροπή.Ο 33χρονος Ελβετός, προδώθηκε απ'το σερβίς του καθώς είχε 9 διπλά λάθη στο ματς ενώ τελείωσε τον αγώνα με 55 αβίαστα λάθη έναντι 40 του Σέπι.Στο 1ο σετ, ο Σέπι πέτυχε break στο 9ο game (5-4) και αφού έσωσε τρεις ευκαιρίες για break back του αντιπάλου του, πήρε προβάδισμα 1-0.Στο 2ο σετ, ο Φέντερερ απάντησε στο break με το οποίο προηγήθηκε ο Σέπι, όμως ο Ελβετός δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά του στο tie break, με τον Ιταλό να δείχνει απίστευτη ποιότητα και αποτελεσματικότητα, παίρνοντας προβάδισμα δύο σετ.Στο 3ο και το 4ο σετ, ο Φέντερερ δεν απειλήθηκε καθόλου στο σερβίς του. Στο 3ο, ο Ελβετός εκμεταλεύτηκε το γρήγορο break στο 3ο game (2-1), μειώνοντας με 6-4 ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε την γρήγορη ευκαιρία στο 4ο σετ.Οι δυο άνδρες, οδογήθηκαν στο tie break στο 4ο σετ, εκεί όπου ο Σέπι είχε λύσεις σε όλα τα προβλήματα και ανατρέποντας ξανά το προβάδισμα του Φέντερερ, έφτασε στην τεράστια νίκη με ένα εντυπωσιακό passing shot στο πρώτο του match point, αναγκάζοντας ακόμη και τον αντίπαλό του να τον παραδεχθεί στο φιλέ.Την ίδια ώρα στη Hisense Arena, πιο εύκολο έργο είχε ο Μάρει ο οποίος κέρδισε με 6-1, 6-1 7-5 τον Ζοάο Σούζα και σφράγισε το σπουδαίο ντέρμπι με τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στον 4ο γύρο.

Πηγή: tennis24.gr