"Γαλαζοκίτρινος" ο δεύτερος ημιτελικός (pics)

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στην δεύτερη αναμέτρηση για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, κόντρα στον Κεραυνό, με τελικό σκορ 83-71. Με αυτή την νίκη ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε τις νίκες σε 1-1, με το επόμενο παιχνίδι να γίνεται την ερχόμενη Τρίτη (12/4) στο "Κώστας Παπαέλληνας" στον Στρόβολο. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στην Τελική Φάση και θα αντιμετωπίσει

τον νικητή του ζευγαριού Πετρολίνα ΑΕΚ-Απόλλων. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Καλίστους Εζιουκβού με 18 πόντους (9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Μπράντον Χιθ με 16 πόντους (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασσίστ).

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι που στο πρώτο τρίλεπτο κατάφερε και δημιούργησε διαφορά στο σκορ δέκα πόντων (12-2). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι μέσα στο παρκέ, φέρνοντας την διαφορά στους έντεκα (16-5) μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κεραυνός προσπάθησε να μειώσει, όμως σε δύο περιπτώσεις η διαφορά παρέμεινε στους έντεκα πόντους (18-7 στο 5:25 και 20-9 στο 6:32). Οι "ερυθροκίτρινοι" μείωσαν στους έξι (25-19) μισό λεπτό πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, με τον Εζιουκβού να σημειώνει άλλους δύο πόντους με τον Εζιουκβού στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνησα έκανε ο Κεραυνός στην δεύτερη περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 13:31 να πετύχει 14 σερί πόντους, χωρίς να δεχθεί κανένα, φέρνοντας το σκορ στο 33-27 υπέρ του. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ επανήλθε και σημειώνοντας πέντε πόντους (τέσσερις ο Εζιουκβού, ένα ο Ντιμπουά), μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο (33-32), προτού το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πετύχει άλλους τέσσερις πόντους με τους Γουόλκερ και Μπάρκερ, με το σκορ να οδηγείται στο 37-32. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν επτά ακόμα πόντους πριν το φινάλε και πήραν εκ νέου προβάδισμα με 39-37.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου με τον Κεραυνό να ισοφαρίζει σε 41-41. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο και στην συνέχεια, με το σκορ να παραμένει ισόπαλο (46-46) στο 23:38.

Έπειτα το συγκρότημα του Γεώργιου Βόβορα σημείωσε οκτώ σερί πόντους και πήρε προβάδισμα με 52-46. Τρία λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 57-50, ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Μπιγκς με τρίποντο έφερε την διαφορά στους δέκα (60-50). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 64-55

Μετά από ενάμιση λεπτό στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους πέντε πόντους (δύο ο Μπιγκς, τρεις ο Χιθ) φέρνοντας την διαφορά στους δεκατέσσερις (69-55). Η διαφορά στο σκορ έφθασε στους δέκα πόντους στα μισά της τέταρτης περιόδου (74-64). Ο Κεραυνός πάλεψε το παιχνίδι στα τελευταία στάδια, όμως στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με την νίκη με 83-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 39-37, 64-55, 83-71