Αγκαλιά με τον τίτλο η ΑΕΚ

Νίκησε στο Λευκόθεο τον ΑΠΟΕΛ με 76-66, κάνοντας το 2-0 στις νίκες
Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του δεύτερου αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, με τελικό σκορ 76-66. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έκανε το 2-0, ενώ ο τρίτος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί την ερχόμενη

Τρίτη 3 Μαΐου στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» στη Λάρνακα. Σε περίπτωση τρίτης νίκης, η ΑΕΚ θα στεφθεί πρωταθλήτρια. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο αρχηγός της Πετρολίνα ΑΕΚ Ιάκωβος Παντελή, με 14 πόντους (4 ριμπάουντ).

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν εντυπωσιακός στη δεύτερη περίοδο! Η ομάδα της Λευκωσίας σημείωσε δεκαπέντε σερί πόντους μέχρι και το 17' (από δύο οι Σιζόπουλος-Ντιμπουά, τέσσερεις ο Ράμσεϊ, επτά ο Χιθ) φέρνοντας το σκορ στο 36-17 υπέρ του! Η Πετρολίνα ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 36-20 με τρίποντο του Μπόουμαν, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει άμεσα με δίποντο του Μπιγκς.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν εξαιρετικοί μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, καταφέρνοντας να φέρουν το προβάδισμα υπέρ τους στο 44-22.Η ομάδα της Λάρνακας μέχρι το 26' μείωσε τη διαφορά στους επτά πόντους (47-40), ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά παρέμεινε η ίδια, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δύο πόντους (49-42). Οι Λαρνακείς σημείωσαν τέσσερεις ακόμα πόντους στο επόμενο λεπτό με τους Μπόουμαν και Ντιουρέν, μειώνοντας έτσι στους τρεις τη διαφορά (49-46). Η ανωτερότητα της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τελευταίο δίλεπτο, με τους «κιτρινοπράσινους» να σημειώνουν πέντε ακόμα πόντους και να παίρνουν προβάδισμα με 51-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου!

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ η ΑΕΚ στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου. ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ πήγαιναν πόντο-πόντο και στη συνέχεια με το σκορ να παραμένει πολύ κοντά (68-66 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος). Μισό λεπτό αργότερα η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερεις ακόμα πόντους με τους Παντελή-Μακφάντεν, φέρνοντας το σκορ στο 72-66. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 76-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 44-22, 49-51, 76-66