Χτύπησε στο τέλος ο Παπαδόπουλος (Φώτο-Βίντεο)

Η ΑΕΛ αυτή την φορά ήταν αλλαγμένη και έδειξε χαρακτήρα στο ντεπούτο του Μάκη Χάβου όμως η Ένωση της έκλεψε την μπουκιά από το στόμα στο 95 με το σουτ κεραυνό του Παπαδόπουλου που διαμόρφωσε το τελκό 2-2 στο Τάσος Μάρκου .

Η ΑΕΛ από την αρχή του αγώνα ήταν καλύτερη έφτιαξε τις ευκαιρίες όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από λάθος του Αντράντε που σταμάτησε την μπάλα με το χέρι και δόθηκε η ευκαιρία στην Ένωση να προηγηθεί στο 52 με εύστοχο πέναλτι του Μπούντιμιρ. Η ΑΕΛ

όμως δεν τα έβαλε κάτω και αντέδρασε άμεσα με πρωταγωνιστή και εκτελεστή τον Σαρντινέρο στο 59 και 70. Τελικά όμως ήρθε η ψυχρολουσία για την ΑΕΛ στην τελευταία φάση του αγώνα όταν η Ένωση έφερε τον αγώνα στα ίσα, με χρυσό σκόρερ τον Παπαδόπουλο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων
Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού μπορούν να νιώθουν αδικημένοι για το αποτέλεσμα. Έφτασαν στους οκτώ βαθμούς και μέτρησαν ξανά απώλειες . Η ΑΕΛ παρουσιάστηκε πεισμωμένη και ψυχωμένη. Θετικό είναι ότι φάνηκε ότι η έλευση του Ελλαδίτη τεχνικού ανέβασε το ηθικό των ποδοσφαιριστών.
Από την άλλη η Ένωση απογοήτευσε σε ένα ακόμη αγώνα. Κυμάνθηκε στην μετριότητα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως το θετικό είναι ότι πάλεψε μέχρι το τέλος και πήρε τον ένα βαθμό

ΕΝΠ: Κωνσταντίνου, Πιερέττης, Σίλβα, Μπάουμαν, Βούκσεβιτς (83'Παπαδόπουλος), Κοσμά, Σβόγιτς (83'Φροξυλιάς), Βαλλιάνος, Μπούντιμιρ, Ντίξον, Φαν Ράνσμπεκ (70'Μπασόφ).

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ρομπέρ, Αρούα, Κουταντέρ, Σέμα (20'Νιαγκ), Καραγκούνης (57'Σταύρου), Ελευθερίου, Αντράντε, Σοάρες, Σαρντινέρο (85'Κυριάκου), Οχένε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φαν Ράνσμπεκ, Μπασόφ, Πιερέττης.