Πάντα πρωτοπόρος η Ρεάλ Μαδρίτης (βιντεο)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το αδιαπραγμάτευτο "τρίποντο" με τη Λας Πάλμας και διατηρεί τα πρωτεία στον βαθμολογικό πίνακα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το χρέος της απέναντι σε μία από τις πιο αδύναμες ομάδες της Primera Division και το 3-1 επί της Λας Πάλμας τη διατηρεί για ακόμα μία

εβδομάδα επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα. Οι βάσεις για το "τρίποντο" μπήκαν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν σε μία γρήγορη επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Ίσκο που ανενόχλητος από δεξιά έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε το όγδοο τέρμα του στο πρωτάθλημα και έδιωξε κάθε ίχνος άγχους που μπορεί να υπήρχε στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου".

Αυτό επανεμφανίστηκε προσωρινά με το γκολ του Ερνάν στο 38', το πρώτο που δέχεται η Ρεάλ εντός έδρας μετά από 487 λεπτά σε όλες τις διοργανώσεις, ωστόσο ο Χεσέ Ροδρίγκεθ αποκατέστησε τη διαφορά δύο τερμάτων πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου. Ο Λούκας Μόντριτς που πήρε φανέλα βασικού στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από δύο μήνες αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα, ενώ λίγο αργότερα έγινε αλλαγή και ο Χεσέ, ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης με την Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League. Παρά τις ευκαιρίες στο 2ο μέρος, το σκορ δεν άλλαξε χάρη στις επεμβάσεις του Χάβι Βάρας και με τον 18χρονο επιθετικό Μπόρχα Μαγιοράλ να κάνει ντεμπούτο, η Ρεάλ έφτασε τα 20 παιχνίδια δίχως ήττα φέτος.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγια, Ντανίλο, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Μόντριτς (46' Βάθκεθ), Κασεμίρο, Κρόος (87' Μαγιοράλ), Ίσκο, Ρονάλντο, Χεσέ (80' Γιορέντε)

Λας Πάλμας (4-1-4-1): Βάρας, Σιμόν, Αϊτάμι, Μπίγας, Γαρίδο, Γκόμεθ, Ελ Ζαρ (68' Αλεμάν), Μέσα, Ερνάν (63' Τάνα), Βιέρα, Γουίλιαν (80' Αραούχο)

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2015

21:30 Λα Κορούνια - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1

(77' Λούκας - 34' Τιάγκο)

Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

17:00 Ρεάλ Μαδρίτης - Λας Πάλμας 3-1

(4' Ίσκο, 14' Ρονάλντο, 43' Χεσέ - 38' Ερνάν)

21:30 Μπέτις - Αθλέτικ Μπιλμπάο

FT - VIDEO (Liga BBVA): Real Madrid C.F. 3-1 Las PalmasAll Goals &Highlights [HD]