ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ | "Ανάσανε" με Μαγκούνη και Λιακόπουλο

Ο Πανελευσινιακός παρότι βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 12 πόντους, στο δεύτερο μισό του ματς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έχοντας τους Σπύρο Μαγκουνή (21π.) και Νίκο Λιακόπουλο (21π.) σε ρόλο οδηγού πήρε τη νίκη απέναντι στον ΑΓΟΡ με 90-80.

Ο ΑΓΟΡ έδειξε από την αρχή του ματς τις διαθέσεις της, με την ομάδα του Στέργιου Κουφού να παίρνει προβάδισμα δέκα πόντων (11-21) στο έβδομο λεπτό, ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 17-28 υπέρ των φιλοξενουμένων. Ο Πανελευσινιακός

μείωσε την διαφορά στους επτά πόντους (23-30) στο 13ο λεπτό, αλλά ο Μαρκ Κάρτερ πήρε στην πλάτη του τον ΑΓΟΡ και οδήγησε τους κρητικούς στην διαφορά των 12 πόντων (42-54). Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Κάρτερ στο πρώτο ημίχρονο είχε σημείωσε τους 21 από τους 54 πόντους του ΑΓΟΡ.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Πανελευσινιακός πήρε φόρα και ψαλίδισε την διαφορά στους έξι πόντους (55-61) στο 36ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τον ΑΓΟΡ, ο οποίος έκανε πολλά λάθη μαζεμένα και έτσι στο 39ο λεπτό με επτά συνεχόμενους πόντους του Σπύρου Μαγκούνη ο Πανελευσινιακός πέρασε μπροστά με 67-64 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα συνέχισαν την καλή τους απόδοση και έτσι προηγήθηκαν με 74-67 στο 34ο λεπτό, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο ΑΓΟΡ πέτυχε τρίποντο και μείωσε σε 74-70. Αξίζει να αναφέρουμε πάντως ότι στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στα 14 λεπτά, ο ΑΓΟΡ είχε 1/15 τρίποντα. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Πανελευσινιακός διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στην σπουδαία από βαθμολογικής άποψης νίκη με 90-80 απέναντι στον ΑΓΟΡ.

Δεκάλεπτα:17-28, 42-54, 67-64, 90-80

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 1, Παπανικολόπουλος 10(2), Παπανικολάου 4, Δημάκος, Γκίμπσον 1, Μαγκουνής 21(5), Λιακόπουλος 21(1), Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 7, Αβραμίδης 6, Εζιούκου 17.

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν 8, Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 6(1), Κόμματος 5(1), Κάρτερ 26(4), Λάτοβιτς 8(2), Πέτγουεϊ 19(1), Σιζόπουλος 5(1).