Προπόνηση ενόψει Μπεσίκτας ο Ολυμπιακός, 105-57 το Περιστέρι

Σε προπόνηση ενόψει του εκτός έδρας αγώνα με την Μπεσίκτας για το Top 16 της Euroleague, μετέτρεψε τον αγώνα με το Περιστέρι ο Ολυμπιακός, που έκανε περίπατο με 105-57 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.
Εξι παίκτες του Ολυμπιακού (Περπέρογλου, Σλούκας, Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης και Κατσίβελης) τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων την αναμέτρηση, η οποία είχε κριθεί από το πρώτο δεκάλεπτο (30-12).Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 5' είχαν χτίσει μία διαφορά οκτώ πόντων (10-2). Το Περιστέρι ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το 7', όταν μετά από επιμέρους σκορ 8-3, μείωσε στους τρεις (10-13).Στην συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί και με επιμέρους σκορ 17-2 στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου, εκτόξευσαν την διαφορά τους στο +18 (30-12), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του αγώνα.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό δεν άλλαξε, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να μην κατεβάζει ταχύτητα, να κάνει ότι θέλει στο παρκέ του ΣΕΦ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +34 (58-24).Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Περπέρογλου και Γκετσεβίτσιους συνέχισαν... να εκτελούν τους φιλοξενούμενους και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 26-16, ο Ολυμπιακός πήγε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με +44 (84-40).Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε την υπέρ του διαφορά και στο +57 (105-48), για να επικρατήσει με το τελικό 105-57.Τα δεκάλεπτα: 30-12, 28-12, 26-16, 21-17.