ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Επίδειξη ισχύος...

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε αντίσταση από το Περιστέρι, κυριάρχησε στο παρκέ του ΣΕΦ και με κορυφαίους τους Περπέρογλου και Γκετσεβίτσιους, πήρε τη νίκη με 105-57 για την 18η αγωνιστική της Α1.

Ο Ολυμπιακός, που δεν είχε στη σύνθεσή του τον Βασίλη Σπανούλη λόγω ίωσης, έδειξε

από νωρίς τα "δόντια" του και στο 5' ήδη προηγούνταν με 10-2. Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά με ένα σερί 11 πόντων, οι γηπεδούχοι στο 10' έφτασαν στο +18 (30-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα δεν άλλαξαν και ο Ολυμπιακός με το πόδι στο γκάζι, κατάφερε στο 14' να φτάσει την διαφορά στο +25 (40-15). Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να μην μπορούν να αντιδράσουν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 58-24.

Στην επανάληψη το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο παρκέ, και με τους Περπέρογλου και Γκετσεβίτσιους να τον οδηγούν, έκλεισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους 26-16 και το σκορ στο 84-40.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους "ερυθρόλευκους", που δεν έχασαν τον έλεγχο σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασαν εύκολα στο τελικό 105-57.

Δεκάλεπτα: 30-12, 58-24, 84-40, 105-57

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο 2, Άντιτς 9, Περπέρογλου 20 (2/3τριπ, 7ριμπ, 3ασ), Σερμαντίνι, Σλούκας 11 (2), Μαυροειδής 12, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους 19 (5/8τριπ), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 5 (1), Κατσίβελης 10 (2).

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 13, Κομποδιέτας, Θορν 12 (3), Κανονίδης 4, Ψαρόπουλος 3, Μάντζαρης 9, Ουίλιαμς 2, Χάινς 7, Μελισσαράτος, Ζούμπος 7 (1).