ΚΑΒΑΛΑ | Ολική επαναφορά

Η Καβάλα παρά το κακό πρώτο ημίχρονο και το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 37-52 στο 20’, κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά και να πάρει τη νίκη απέναντι στην Τέοντο με 89-85 για την Βαλκανική Λίγκα.

Μετά από το 4-0 με το οποίο ξεκίνησε την αναμέτρηση η Καβάλα, η Τέοντο πήρε κεφάλι στο σκορ και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους παίκτες του Αγγελου Κορωνιού. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά της Καβάλας και έκλεισαν

την πρώτη περίοδο με το σκορ να είναι 18-30.

Η Τέοντο έριξε λίγο τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Καβάλα προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς, με τον Αντονι Γκράντι να είναι εκείνος που τραβούσε την επίθεση των γηπεδούχων. Παρόλη την προσπάθεια των παικτών του Αγγελου Κορωνιού, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Τέοντο να προηγείται με 15 πόντους (37-52).

Μετά από την ανάπαυλα, η Καβάλα επέστρεψε δριμύτερη και έτρεξε ένα σερί 17-0 και έτσι βρέθηκε ένα πόντο πίσω (56-57) στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Η αντεπίθεση της Καβάλας συνεχίστηκε και στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, ο Αντονι Γκράντι με εύστοχο τρίποντο έκανε το 66-66. Οι παίκτες του Αγγελου Κορωνιού συνέχισαν την προσπάθειά τους και στην τέταρτη περίοδο και παρά την πίεση των φιλοξενουμένων, άντεξαν και έφτασαν στη νίκη με 89-85. Κορυφαίοι για την Καβάλα ήταν οι Αντονι Γκράντι (20π.), Ουίλιαμ Κόλεμαν (17π.) και Γιάννης Γκαγκαλούδης (16π.).

Δεκάλεπτα: 18-30, 37-52, 66-66, 89-85
Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 6, Καλαμπάκας 14 (2), Στυλιανού, Στεφανίδης 4, Γκράντι 20 (2), Μίτροβιτς 12(2), Γκαγκαλούδης 16(3), Κρστέφσκι, Κόλεμαν 17(3)
Τέοντο (Σάβοβιτς): Φάτιτς 11(3), Τεπάβτσεβιτς 12, Ραντούλοβιτς 23(1) , Μίγιοβιτς 14(3), Σούμποτιτς 4, Τζόνσον , Κούνγιτς 12(4) , Τζιγκάνοβιτς 9(1)