ΙΣΠΑΝΙΑ | Με σούπερ Λόρμπεκ το 2-2 η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ρεάλ μέσα στην Μαδρίτη με 75-81, ισοφαρίζοντας τη σειρά των ισπανικών τελικών σε 2-2.

Καθολική ήταν η υπεροχή της Μπαρτσελόνα στα πρώτα 30 λεπτά του παιχνιδιού, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους "μπλαουγκράνα" να προηγούνται με επτά πόντους (55-62). Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Νίκολα Μίροτιτς και την Ρεάλ να μειώνει στους 4 πόντους (58-62). Οι παίκτες όμως του Τσάβι Πασκουάλ βρήκαν τους διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία των γηπεδούχων

(οι οποίοι έμειναν χωρίς πόντο για πέντε λεπτά) ανέβασαν την διαφορά στους 13 πόντους (60-73) στο 36ο λεπτό του αγώνα. Με ένα σερί 4-0 η Ρεάλ μείωσε την διαφορά στους οκτώ πόντους (68-76) τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης, αλλά ο Εράζεμ Λόρμπεκ με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (68-79). Η Ρεάλ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με 7 συνεχόμενους πόντους του Νίκολα Μίροτιτς μείωσε σε 75-79, 43 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Εράζεμ Λόρμπεκ διαμόρφωσε το τελικό 75-81 με την Μπαρτσελόνα να ισοφαρίσει την σειρά σε 2-2.