Τριάρα στην Μόσχα η Μπάρτσα και... 16

Την πρόκριση της στην φάση των 16 του Champions League εξασφάλισε και μαθηματικά την Τρίτη (20/11) η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε με 3-0 της Σπάρτακ στην Μόσχα, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής.Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, όταν στο 14' το σουτ του Κομπάροφ μέσα από την περιοχή, πέρασε πάνω από την εστία του Βαλντές.Αυτό που δεν κατάφεραν οι ρώσοι, το πέτυχαν οι ισπανοί δύο λεπτά
αργότερα. Στο 16', μετά από πάσα του Μέσι ο Αλβες, με σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Ντίκαν και άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα.Στο 23', η Σπάρτακ έχασε πολύ καλή ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Σούτσι να αστοχεί από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή και το... πλήρωσε τέσσερα λεπτά μετά. Στο 27', μετά από απόκρουση του Ντίκαν σε σουτ του Ινιέστα, ο Μέσι έγινε κάτοχος της μπάλας και διπλασίασε το προβάδισμα της Μπάρτσα.Στο 35', ο Εμενίκε αστόχησε από κοντά και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει σε 1-2 για την ρωσική ομάδα, με τους ισπανούς να απαντούν με... γκολ, για τρίτη φορά στην αναμέτρηση!Στο 39', μετά από κάθετη πάσα του Πέδρο, ο Μέσι πέρασε τον Ντίκαν και σε κενή εστία έκανε το 3-0 για την ομάδα του Βιλανόβα, δίνοντας παράλληλα διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο.Παρά το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο δεύτερο μέρος, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, για να διευρύνει το προβάδισμα της.Η ομάδα του Τίτο Βιλανόβα διατήρησε χωρίς προβλήματα το υπέρ της 3-0 μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες στην διοργάνωση, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την πρόκριση της στους 16.