Τέταρτος ο Παναθηναϊκός

Ο μικρός τελικός ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παίζει ουσιαστικά... εντός έδρας, καθώς οι οπαδοί του ήταν πολλαπλάσιοι απόαυτούς και ήταν οι μόνοι που ακούγονταν μέσα στο γήπεδο. Το θέαμα γενικά δεν ήταν κακό και μάλιστα το ματς ήταν στον πόντο μετά το τέλος της πρώτης περιόδου (21-20 υπέρ της Μπαρτσελόνα.Στο μεταξύ, οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, εκτός από το να ενισχύουν την ομάδα τους θέλησαν να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους για τη διαιτησία με υβριστικά συνθήματα εναντίον του Κώστα Ρήγα και πανό εναντίον
της Ευρωλίγκα.Η μάχη συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα, πάντως να δείχνει μεγαλύτερη διάθεση από τους πράσινους και με τον Χουέρτας να ξεφεύγει με 38-31, τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο. O Παναθηναϊκός έμοιαζε... ασυνήθιστος στη διαδικασία του μικρού τελικού κι έτσι οι ισπανοί ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 48-37 (20`).Στην τρίτη περίοδο, είναι αλήθεια πως οι δύο ομάδες έπαιζαν μάλλον χωρίς να τις προσέχει κανένας, καθώς οι περισσότεροι οπαδοί του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού δεν ασχολούνταν ιδιαίτερα με το παιχνίδι, αλλά αντάλλασαν διαρκώς υβριστικά συνθήματα και η ατμόσφαιρα ήταν τεταμένη. Η εικόνα του αγώνα, πάντως, δεν άλλαξε ιδιαίτερα και η Μπάρτσα παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 58-52 (30`).Ακόμη και σε έναν μικρό τελικό, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να κάτσει να χάσει χωρίς να παλέψει και στην τελευταία περίοδο αύξησε την πίεσή του στην άμυνα, με στόχο να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ. Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε, μείωσε στους πέντε (60-65) και επιστράτευσε ακόμη και ζώνη για να γυρίσει το ματς.Τελικά, κατάφερε να μειώσει μέχρι τους τέσσερις (71-67, 39`), αλλά η Μπαρτσελόνα άντεξε στην πίεση και τελικά ήταν αυτή που κατέκτησε την τρίτη θέση, με τον Παναθηναϊκό να μένει τέταρτος, καθώς ηττήθηκε με 74-69.Αξίζει να σημειώσουμε, πάντως, πως παρά την ήττα ο κόσμος αποθέωσε τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς και τους παίκτες του.