Στο... κόλπο κι ο Ατρόμητος, 1-0 την ΑΕΚ

Φωτιά στα πλέι οφ έβαλε ο Ατρόμητος, που κέρδισε μετά από εννιά παιχνίδια (σε πρωτάθλημα και κύπελλο) και έπιασε στους πέντε βαθμούς τον Παναθηναϊκό, έχοντας δύο λιγότερους από τον ΠΑΟΚ και έναν από την ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν (περισσότερες οι γηπεδούχοι) και από ένα δοκάρι με Δημούτσο και Λεονάρντο, αλλά ο Σκόνδρας στο 74' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, σημειώνοντας το πρώτο γκολ
στην καριέρα του. Το σύνολο του Κωστένογλου δεν είχε απάντηση και έχασε την ευκαιρία με τρίποντο να πατήσει στην κορυφή.Για 35 λεπτά ο Ατρόμητος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να σκοράρει και αναγκάζοντας την ΑΕΚ σε παθητικό ρόλο. Η πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων, που είχαν σε μεγάλο ποσοστό την κατοχή (61-39) στο πρώτο μέρος, ήταν και η μεγαλύτερη του ημιχρόνου, με τον Δημούτσο στο 11' να σημαδεύει το δοκάρι και τον Μήτρογλου στο 13' να αναγκάζει τον Κωνσταντόπουλο σε δύσκολη επέμβαση.Φυτανίδης (28') και Μπρίτο (35') είχαν δύο ακόμα καλές στιγμές, ωστόσο στα τελευταία 10 λεπτά η ΑΕΚ περιόρισε την πρωτοβουλία των παικτών του Δώνη, βελτίωσε την κυκλοφορία της και απείλησε με τον Γκούντγιονσεν. Ο ισλανδός, που αγωνίστηκε ως βασικός για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, είδε στο 42' τον Ιτάνζ να αποκρούει σωτήρια την προσπάθειά του και στο 43' την κεφαλιά του να καταλήγει μόλις άουτ. Με την έναρξη της επανάληψης η ΑΕΚ άγγιξε το σκορ, ωστόσο ο Λεονάρντο (μετά από ταχύτατη αντεπίθεση και συνδυασμό με τον Κλωναρίδη, που πήρε τη θέση του Λύμπε) σούταρε στο δοκάρι το δοκάρι. Ο Δώνης θέλησε να δώσει επιθετική ώθηση στον Ατρόμητο, μετατρέποντας το σύστημα σε 4-4-2, αλλά η Ενωση πατούσε πλεον καλύτερα, κλείνοντας πλέον σωστά τους διαδρόμους. Στο 67' μάλιστα είχε και δεύτερη καλή ευκαιρία, αλλά ο Ιτάνζ είπε όχι στον Λεονάρντο.Κι ενώ η ΑΕΚ έδειχνε πως ελέγχει, ο Ατρόμητος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο εξαιρετικός Κωνσταντόπουλος αρνήθηκε το γκολ σε Αναστασάκο (73') και Μήτρογλου, αλλά στη συνέχεια της φάσης δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο πλασέ του Σκόνδρα, που στο 74' άνοιξε το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στα τελευταία λεπτά και ενώ ο Μήτρογλου είχε κι άλλη ευκαιρία για να σκοράρει, οι παίκτες του Κωστένογλου δεν βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και ο Ατρόμητος πήρε μία σπουδαία νίκη, την πρώτη στα πλέι οφ.