Με ανατροπή στις καθυστερήσεις, το πρωτάθλημα στο Etihad!

Στο Etihad Stadium, η Μάντσεστερ Σίτι ήθελε νίκη κόντρα στην ΚΠΡ, για να κατακτήσει το πρωτάθλημα Αγγλίας, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας με 10 παίκτες από το 55', έκαναν την... κηδεία στους γηπεδούχους, επικρατώντας με 2-1 και εξασφαλίζοντας την παραμονή τους στην κατηγορία!Η ομάδα του Μαντσίνι άνοιξε το σκορ στο 39', με σκόρερ τον Ζαμπαλέτα, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με την Σίτι
να έχει το προβάδισμα με 1-0. Η ομάδα του Χιούζ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού στο 48' ο Σισέ έφερε το ματς στα ίσια για την ΚΠΡ, κάνοντας το 1-1.Στο 55', τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα για τους λονδρέζους, αφού έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μπάρτον. Ωστόσο, η Σίτι όχι μόνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, αλλά δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 66'!Με γκολ του Μακί, η ΚΠΡ έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα με 2-1, φέρνοντας τους γηπεδούχους σε πολύ δύσκολη θέση. Η συνέχεια εξελίχθηκε σε μονόλογο της Σίτι, η οποία έφτασε στην ισοφάριση, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά του Ντζέκο, σε 2-2, βάζοντας... φωτιά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.Τελικά, ο Αγκουέρο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σκόραρε το... χρυσό γκολ για την Σίτι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με αυτή την νίκη, κατέκτησαν το πρωτάθλημα Αγγλίας, μετά από το 1968!Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 38ης αγωνιστικής:Τσέλσι - Μπλάκμπερν 2-1 (31' Τέρι, 34' Μεϊρέλες - 60' Γιακούμπου)Γουέστ Μπρομ - Αρσεναλ 2-3 (11' Λονγκ, 15' Ντόρανς - 4' Μπεναγιούν, 30' Σάντος, 55' Κοσιελνί)Τότεναμ - Φούλαμ 2-0 (2' Αντεμπαγιόρ, 63' Ντεφόε)Σουόνσι Σίτι - Λίβερπουλ 1-0 (86' Γκράχαμ)Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γ. 0-1 (20' Ρούνεϊ) Στόουκ Σίτι - Μπόλτον 2-2 (13', 77' πέν. Γουόλτερς - 39' Ντέιβις Μ., 45' Ντέιβις Κ.)Νόριτς Σίτι - Αστον Βίλα 2-0 (8' Χολτ, 21' Τζάκσον) Μάντσεστερ Σ. - ΚΠΡ 3-2 (39' Ζαμπαλέτα, 90'+2' Ντζέκο, 90'+4' Αγκουέρο - 48' Σισέ, 66' Μακί)Εβερτον - Νιούκαστλ 3-1 (16' Πίενααρ, 27' Γέλαβιτς, 65' Χάιτινχα - 73' αυτ. Χίμπερτ) Γουίγκαν - Γουλβς 3-2 (12' Ντι Σάντο, 14', 79' Μπόις - 9' Τζάρβις, 86' Φλέτσερ)