Αντίο με ψηλά το κεφάλι ο Δούκας από Τσάλεντζ Καπ

Ο Δούκας νίκησε με 28-25 την τουρκική Άνκαρα Σπορ, αλλά δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των έξι γκολ με την οποία είχε ηττηθεί στην Άγκυρα.Το 23-29 της Τουρκίας δεν καλύφθηκε, με την ομάδα του Γιώργου Κρανάκη να καταφέρνει να ισοφαρίσει τη διαφορά (25-19) στο 48ο λεπτό, αλλά τελικά να λυγίζει στα τελευταία λεπτά.Το 13-15 του ημιχρόνου άφηνε λιγοστές ελπίδες στην ελληνική ομάδα εν όψει του δευτέρου μέρους, αλλά ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα έφερε το σκορ στο 18-15.Με τον τερματοφύλακα, Γιώργο Γεωργιάδη, να πραγματοποιεί
εκπληκτικές αποκρούσεις, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-19, και η πρόκριση ήταν πολύ κοντά. Ωστόσο, η δίλεπτη αποβολή στον Νικολαΐδη έδωσε τη δυνατότητα στους Τούρκους να πετύχουν ένα σερί 4-0 (25-23) και στο πεντάλεπτο που απέμενε, δεν πρόλαβε ο Δούκας να ανακτήσει τη διαφορά, με συνέπεια να αποκλειστεί στη φάση των "16" του Challenge Cup."Είχαμε δύο πρόσωπα. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά κόντρα σε μία ομάδα με δύο ισάξιες επτάδες. Κάποια λάθη στο τέλος μας στοίχισαν την πρόκριση", τόνισε ο Γεωργιάδης.Τα δεκάλεπτα: 5-7, 9-9, 13-15 (ημχ.), 19-17, 25-19, 28-25ΔΟΥΚΑΣ (Κρανάκης): Ζαλώνης, Μουντζουρίδης 6, Γεωργίου 3, Τόμπρος 1, Τζηράς 1, Γκέρτσος 2, Ζαμπούνης 7, Νικολαΐδης 7, Αργυράκης 1, Γεωργιάδης, Ντούνης, Κλεώπας, Μαγκαφουράκης, Μισαηλίδης, Κοτελίδας, ΑραπακόπουλοςΑΝΚΑΡΑ ΣΠΟΡ (Ζέκι): Κερέμ, Σαλίν 2, Τερνοβόι 9, Μποζκούρτ, Ζαμάν, Γκνόγεβι 4, Ντογκάν, Ερνέκ 3, Ντεμιρεζέν 1, Ερσίν 6, Μπιρκάν 2, Τσατκίν, Ντιρί, Γκιουνάι, Γιλμάζ, Ταϊφούρ