Νικήτρια η Σίτι, μοιραίος ο Λάμπαρντ (vids.)

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής στην Premier League με την Τσέλσι, που πλέον μπαίνει σε περιπέτειες σχετικά με την κατάκτηση της 3ης θέσης.Οι Πολίτες πήραν τη νίκη με 2-0, χάρη σε γκολ των Τουρέ και Τέβες, ωστόσο, πριν δεχθεί τα γκολ, η Τσέλσι έχασε πέναλτι με τον Λάμπαρντ, που ασφαλώς θα μπορούσε να
αλλάξει τις ισορροπίες στο παιχνίδι.Ο έμπειρος μέσος της Τσέλσι, όμως, δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζο Χαρτ και το 0-0 παρέμεινε.Στη συνέχεια, η Σίτι ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό, με σκόρερ τον Γιάγια Τουρέ.Οπως ήταν φυσικό, η Τσέλσι αναγκάστηκε να βγει στην επίθεση για να αντιδράσει και στο 85`, ο Τέβες την... τιμώρησε σφραγίζοντας τη νίκη της Σίτι.Πολύ καλό ματς έγινε και στο Νιούκαστλ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 4-2, αν και είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό. Σισοκό και Σισέ, όμως, έβαλαν τη Νιούκαστλ μπροστά με 2-1 στο ημίχρονο.Ο Λάμπερτ ισοφάρισε σε 2-2 στο 50`, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την απάντηση. Στο 67` ο Καμπαγιέ έκανε το 3-2, με πέναλτι, ενώ ο Χόιβελντ με αυτογκόλ έγραψε το τελικό 4-2 στο 79`.Μάντσεστερ Σ. - Τσέλσι 2-0Νιούκαστλ - Σαουθάμπτον 4-2