Τρίποντο με Τοροσίδη για Ρόμα, στο +7 η Γιούβε (vids.)

Με γκολ του Βασίλη Τοροσίδη, η Ρόμα πήρε σπουδαίο διπλό στο Μπέργκαμο, επικρατώντας με 3-2 της Αταλάντα, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A. Εύκολο τρίποντο και +7 για την Γιουβέντους, διπλό της Κατάνια στο Ενιο Ταρντίνι, ματσάρα στην Σαρδηνία και νίκη της Κάλιαρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!Με ήρωα τον Βασίλη Τοροσίδη, η Ρόμα έφυγε με το σιπλό από το Μπέργκαμο, επικρατώντας
της Αταλάντα με 3-2 και έμεινε σε τροχιά Ευρώπης. Στο 8', ο Λιβάγια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού τέσσερα λεπτά μετά ο Μαρκίνιο ισοφάρισε σε 1-1.Στο 34', οι τζιαλορόσι πέτυχαν την ανατροπή, με τον Πιάνιτς να τους δίνει το προβάδισμα με 2-1, ωστόσο η Αταλάντα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το ισόπαλο 2-2, αφού στο 44' ο Λιβάγια, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.Στο 71', ο Τοροσίδης, με ωραία κεφαλιά, πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα των ρωμαίων και έδωσε το διπλό στην ομάδα του Αντρεατσόλι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κοντίνι στο 88'.Στο Juventus Stadium, η Γιουβέντους δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Σιένα, επικρατώντας με 3-0 και ξέφυγε επτά βαθμούς από την δεύτερη Νάπολι. Οι μπιανκονέρι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με προβάδισμα 1-0, με γκολ του Λιχτστάινερ στο 30'.Με δύο τέρματα των Τζιοβίνκο (74') και Πογκμπά (89') στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Κόντε πήρε μία εύκολη νίκη επί της Σιένα με 3-0.Σε τροχιά Ευρώπης έμεινε και η Κατάνια, που έφυγε με το διπλό από το Ενιο Ταρντίνι, επικρατώντας με 2-1 της Πάρμα. Οι σικελοί πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0, με τέρματα των Λόντι (5') και Κέκο (44'), βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-2, με τέρμα του Αμάουρι στο 87'. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Λεγκροτάλιε στο 88'.Τέλος, ματσάρα έγινε στην Σαρδηνία, με την Κάλιαρι να παίρνει τρίποντο-χρυσάφι στις καθυστερήσεις, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, επικρατώντας με 4-3 της Τορίνο.Με πέναλτι του Σάου στο 37', οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και έκαναν την ανατροπή μέσα σε επτά λεπτά, αφού με γκολ των Τσέρτσι (47') και Στεβάνοβιτς (54'), πήραν το προβάδισμα με 2-1.Στην συνέχεια, η Κάλιαρι απάντησε με το ίδιο νόμισμα, αφού με τους Κόντι (75') και πέναλτι του Πινίγια (87') έκανε ανατροπή στην ανατροπή και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 3-2.Συγκλονιστικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την Τορίνο να αγωνίζεται με εννέα παίκτες, λόγω αποβολών των Ογκμπόνα (86') και Ντιόπ (88'), αλλά να φέρνει το ματς στα ίσια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι του Μπιάνκι.Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κόντι, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, λύτρωσε την Κάλιαρι, δίνοντας της μία σημαντική νίκη, με 4-3!Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:Σάββατο (23/2)Παλέρμο - Τζένοα 0-0Κυριακή (24/2)Σαμπντόρια - Κιέβο Βερόνα 2-0 (33' Πόλι, 83' Εντερ)Πάρμα - Κατάνια 1-2 (87' Αμάουρι - 5' Λόντι, 44' Κέκο)Κάλιαρι - Τορίνο 4-3 (37' πέν. Σάου, 75', 90'+5' Κόντι, 87' πέν. Πινίγια - 47' Τσέρτσι, 54' Στεβάνοβιτς, 90'+2' πέν. Μπιάνκι)Αταλάντα - Ρόμα 2-3 (8', 44' Λιβάγια - 12' Μαρκίνιο, 34' Πιάνιτς, 71' Τοροσίδης)Γιουβέντους - Σιένα 3-0 (30' Λιχτστάινερ, 74' Τζιοβίνκο, 89' Πογκμπά)21:45 Ιντερ - ΜίλανΔευτέρα (25/2)20:00 Ουντινέζε - Νάπολι22:00 Λάτσιο - ΠεσκάραΤρίτη (26/2)21:00 Μπολόνια - ΦιορεντίναΓιουβέντους - Σιένα 3-0Αταλάντα - Ρόμα 2-3