Της έκοψε τα φτερά!

Στάση... Πλατανιάς για την ΑΕΚ. Η Ενωση μετά από 6 ματς δίχως ήττα (4 νίκες, 2 ισοπαλίες) έχασε με 2-1 από την Χανιώτικη ομάδα και έμπλεξε ξανά σε... περιπέτειες, όσον αφορά την παραμονή της. Οι ερυθρόλευκοι του Αναστασιάδη σημείωσαν την τρίτη σερί νίκη τους, καθώς είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Αρη και ΟΦΗ και έβαλαν από... κάτω την ΑΕΚ. Κορυφαίος ο Ναζλίδης
που πέτυχε ένα γκολ και κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Αναστασάκος χάρισε το τρίποντο στους νεοφώτιστους. Για την Ενωση είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Φέτσης.Φουριόζος μπήκε ο Πλατανιάς στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με το τρίτο φετινό τέρμα του Θωμά Ναζλίδη. Ο επιθετικός της χανιώτικης ομάδας έστειλε με κεφαλιά ύστερα απο φάουλ του Κάλαϊτζιτς την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους ερυθρόλευκους. Δυο λεπτά αργότερα ο Πλατανιάς έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Γιάννου έστρωσε στον Αναστασάκο ο οποίος μέσα απο την περιοχή έπιασε το γυριστό σουτ, ο Κωνσταντόπουλος έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε...Οι Χανιώτες στάθηκαν άτυχοι στο 11', όταν τραυματίστηκε σοβαρά ο Κάστελς, ο οποίος χάνει το υπόλοιπο της σεζόν με τον Αναστασιαδη να περνάει τον Μαραγκουδάκη στην θέση του κάνοντας πιο επιθετικό το σχήμα του Πλατανιά. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την... αναμπουμπούλα με τις εσωτερικές αλλαγές που προέκυψαν στην ενδεκάδα του Πλατανιά μετά την αποχώρηση του Κάστελς και έφτασε στην ισοφάριση. Στο 17' από φάουλ του Γκερέιρο, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Φέτσης στην επάναφορά με κεφαλιά έκανε το 1-1 για την Ενωση.Απο εκείνο το σημείο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, σε σημείο που να μην σημειωθεί άλλη αξιόλογη φάση μέχρι το 75ο λεπτό. Σε εκείνο το λεπτό, ο Καραλής που είχε περάσει στην θέση του Βλάχου, που δεν μπόρούσε να συνεχίσει, παίζοντας αναγκαστικά δεξί μπακ υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι πάνω στον Ναζλίδη και ο Αναστασάκος νικώντας από την άσπρη βούλα τον Κωνσταντόπουλο έγραψε το 2-1 για τον Πλατανιά. Ο Λίνεν έριξε μέσα τους Φουρτάδο και Κατίδη στο τελευταίο δεκάλεπτο, προκειμένου να ψάξει την ισοφάριση, ωστόσο πλην ενός σουτ και αυτού χλιαρού του Κατίδη στο 85' δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κηπουρό, με τον Πλατανιά να παίρνει μια μεγάλη νίκη και την ΑΕΚ να χάνει πάνω που είχε πάρει τα πάνω της το τελευταίο διάστημα.