"Ανάσανε" ο Πανθρακικός, 1-0 τον Αστέρα

Με γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου ο Πανθρακικός πήρε νίκη-"ανάσα" με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο της Κομοτηνής και ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη, πιάνοντας τη Βέροια στη 12η θέση με 9 βαθμούς. Μοιραίος για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη ο Ράγιος που έχασε πέναλτι στο 74'.Ο Πανθρακικός μπήκε πιο παθιασμένα στον αγώνα και στο 21' έφτασε στο γκολ με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο.
Η φάση ξεκίνησε από κάθετη πάσα του Λαδάκη, ο Παπαδόπουλος που ήταν ο αποδέκτης της πάσας δεν αστόχησε από κόντα και έκανε το 1-0 για του γηπεδούχους.Ο Αστέρας έδειχνε εκτός κλίματος και δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά, με το παιχνίδι να πηγαίνει στα μέτρα της ομάδας του Παύλου Δερμιτζάκη που ήλεγχε το ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου.Στο 41' ο Αστέρας, στη πρώτη του ουσιαστική επιθετική προσπάθεια, έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από σέντρα του Ντε Μπλάσις, ο Περόνε πήρε τη κεφαλιά και ο Κουτσόπουλος έδιωξε με υπερένταση στη γωνία του.Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τίποτα να προσφέρει, πέρα από μια κεφαλιά του Ράγιος για τον Αστέρα και ένα σουτ του Μπακασέτα που μπλόκαρε ο Κουτσόπουλος.Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, ειδικά μετά τις αλλαγές του Τσιώλη και πίεσαν τον Πανθρακικό για να ισοφαρίσουν. Στο 74', ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε πέναλτι όταν ο Πρίττας έκανε τάκλιν μέσα στη περιοχή και ανέτρεψε τον Γκάμπριελ που είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή δύο λεπτά πριν, αλλά ο Ράγιος που πήρε τη πρωτοβουλία να αναλάβει την εκτέλεση πέταξε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει αφού ο Κουτσόπουλος απέκρουσε και κράτησε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσουν το ματς στο 89', όταν ο Κυβελίδης πλάσαρε τον Φούλοπ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.Η λήξη του αγώνα βρήκε τον Πανθρακικό να παίρνει πολύ σημαντικό "τρίποντο" στη προσπάθειά του για παραμονή στη Superleague, ο Αστέρας από την άλλη παρέμεινε στη 4η θέση και είδε τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 6 βαθμούς διαφορά μετά τη νίκη του επί του Πλατανιά στη Τούμπα.Οι συνθέσεις:Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Σκλιοπίδης, Σερφά, Μακρυδημήτρης, Χρήστου, Λαδάκης, Καστσελάν (Μελίσσης 83'), Μπαϊκαρά, Λουσέρο, Βαϊρουρά (Πρίττας 57'), Παπαδόπουλος (Κυβελίδης 87')Αστέρας Τρ. (Σάκης Τσιώλης): Φούλοπ, Τσαμπούρης, Σανκαρέ, Μπαρτολίνι, Φορμίκα, Αλβάρεζ (Μπακασέτας 58'), Ουσέρο, Καλαντζής (Ναβάρο 46'), Ντε Μπλάσις (Γκάμπριελ 72'), Ράγιος, Περόνε.