Εύκολα ο ΠΑΟΚ

19:17 11/11/2012 - Πηγή: AEK365

Επιβλητική εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε νικηφόρα (91-70) από την Καλαμίτσα και βύθισε ακόμη περισσότερο την Καβάλα που παρέμεινε στην τελευταία θέση χωρίς επιτυχίαΟι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι δυνατά, καθώς καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να πάρει κάποια μικρή διαφορά. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο έτοιμοι, καθώς είχαν το προβάδισμα, αλλά η ομάδα του ΠΑΟΚ

έμεινε κοντά στο σκορ και δεν άφησε την Καβάλα να ξεφύγει και να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-19, ενώ η Καβάλα στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς παίρνοντας μία σημαντική διαφορά απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Μάλιστα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Καβάλα κατάφερε να φτάσει στο +10, καθώς προηγήθηκε με 51-41.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου όμως, ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μία μεγάλη ανατροπή, καθώς μέσα σε δέκα λεπτά, το - 10 έγινε +10 για το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, ενώ στην επίθεση πέταγαν... φωτιές. Έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται της Καβάλας με 68-58 και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να κάνουν τίποτα ώστε να παραμείνουν τουλάχιστον κοντά στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατέκτησε τους δύο βαθμούς της νίκη επικρατώντας εύκολα με 91-70

Διαιτητές: Τανατζής - Σταματόπουλος - Δεσλής
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 51-41, 58-68, 70-91.
ΚΑΒΑΛΑ (Γαλάνης): Πάνος, Καλαμπάκας 1, Μανωλόπουλος 18 (4), Στυλιανού, Στεφανίδης 3, Γκράντι 6 (1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 7 (1), Γκαγκαλούδης 20(2), Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 13, Ιλιεφ.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 22 (6), Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 5 (1), ΜακΓκραθ 15 (3), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 9, Παπαδόπουλος 15, Νικολόπουλος 2, Καλλές, Χαριτόπουλος 11.