Επιβλητικός ο ΠΑΟΚ στην Καβάλα

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε σπουδαία ανατροπή και νίκη στο κλειστό της Καλαμίτσας επί της Καβάλας με 70-91. Ο Δικέφαλος βρέθηκε στο -10 (51-41) στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά με επιμέρους σκορ 19-50(!) στο δεύτερο μέρος, πήρε σημαντική νίκη, ενώ η Καβάλα παραμένει η μοναδική ομάδα της Α1 στο πρωτάθλημα, στο ντεμπούτο του Δημήτρη Γαλάνη στη τεχνική ηγεσία.Τον σκότωσαν δύο πρώηνΡεσιτάλ έξω από τα 6,75 και άμυνες με τα μάτια περιλάμβανε το πρώτο ημίχρονο.
Ο ΠΑΟΚ βρήκε μπελά από δύο πρώην παίκτες του, αρχικά από τον Σωτήρη Μανωλόπουλο ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο σημείωσε 13 πόντους με απόλυτη ευστοχία. Ηταν εξάλλου ο άνθρωπος που ανέτρεψε τα δεδομένα, όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-8 (3'). Σε διάστημα δύο λεπτών, ο Μανωλόπουλος πέτυχε οκτώ πόντους, έδωσε δύο ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και η Καβάλα με 13-0 προηγήθηκε με 15-8 (5'). Η ευστοχία έξω από τα 6,75 ήταν ο οδηγός για τους γηπεδούχους (6/8 στο ημίχρονο), αλλά και για τον ΠΑΟΚ.Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος πόσταρε και πάσαρε στην αδύναμη πλευρά. Με 6/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματικός έξω από τη γραμμή. Δεν συνέβη όμως το ίδιο και στα σουτ εντός παιδιάς. Οταν αποφάσισε να περάσει το παιχνίδι στη ρακέτα, είδε τους παίκτες του να χάνουν πολλά λέι απ, γεγονός που αποτυπώθηκε και από τα 10/28 δίποντα του ημιχρόνου. Βέβαια, το μεγάλο πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ ήταν στην άμυνα. Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο (20-19), ο Γκαγκαλούδης βρήκε χώρους και στη δεύτερη περίοδο σημείωσε 14 πόντους.Η Καβάλα άλλαξε φιλοσοφία και επιδίωξε να πάει με τον 34χρονο γκαρντ μέσα στο καλάθι, ενώ δεν βγήκε και η αμυντική τακτική του ΠΑΟΚ (σ. σ. ο Παπαδόπουλος έμενε στη ρακέτα και δεν ακολουθούσε ψηλά). Η Καβάλα άρχιζε να χτίζει μια διαφορά η οποία έφτασε έως και στο +12, για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 51-41.Το γύρισε με τον ίδιο τρόποΟι ρόλοι αντιστράφηκαν από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ έβαλε τα ελεύθερα σουτ, σε αντίθεση με τη Καβάλα η οποία δεν είχε υπομονή στην επίθεση, αλλά και τις στοιχειώδεις αρχές στο παιχνίδι της. Απέναντι στην άμυνα ζώνης του Δικεφάλου, οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ωριμότητα για να βρουν τη καλύτερη επιλογή. Χάτσερ και Παπαδόπουλος ήταν τα «κλειδιά» του ΠΑΟΚ που με επιμέρους σκορ 27-7, έκανε μια σπουδαία ανατροπή και με το τέλος της τρίτης περιόδου είχε διαφορά 10 πόντων (58-68).Σε αυτό το διάστημα, ο ΠΑΟΚ είχε 6/8 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Ρίσκαρε δίνοντας ελεύθερα σουτ στον αντίπαλο, αλλά του βγήκε. Ο ΠΑΟΚ απέκτησε τη ψυχολογία του αγώνα, σε αντίθεση με τη Καβάλα που κατέρρευσε. Αυτό φάνηκε και στις αρχές της τελευταίας περιόδου όπου ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 7-0, ανέβασε τη διαφορά στο +17 (58-75, 31:30). Η διαφορά έφθασε και στα επίπεδα των 21 πόντων (60-81. 34') και στο διάστημα που ακολούθησε απλά διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας.