Σάλπι γιορτάζει, κερνάει & σκοράρει

Με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη μεγάλο πρωταγωνιστή ο ΠΑΟΚ επικράτησε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (2-0) του Πλατανιά και πλησίασε στους 2 βαθμούς τον Ολυμπιακό. Ο διεθνής επιθετικός που συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στην Α' Κατηγορία άνοιξε το σκορ με πέναλτι (το οποίο αμφισβήτησαν οι Χανιώτες) στο 68ο λεπτό και έφτιαξε το δεύτερο του Λίνο στο 73ο λεπτό. Χαμένο πέναλτι στο 44' από τον Αθανασιάδη. Φωνάζουν για την διαιτησία οι Κρητικοί που έμειναν
για 4ο ματς χωρίς νίκη.Ο Δικέφαλος τα βρήκε... σκούρα απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου που ήταν άψογα στημένη στην Τούμπα, δίχως να παίζει... ταμπούρι. Ναι μεν το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη είχε την υπεροχή, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Φώτη Κηπουρού...Για να φτάσουμε στο 44', όταν ο Κίτσιου απέφυγε τον Αγκιλέρα, ο οποίος τον ανέτρεψε εντός της περιοχής και ο Αρετόπουλος έδειξε την... άσπρη βούλα. Ο Αθανασιάδης πήρε φόρα και σούταρε, αλλά ο Κηπουρός τον... ψάρεψε και πέφτοντας στην αριστερή του γωνία απέκρουσε το πέναλτι κρατώντας το 0-0, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Με την έναρξη της επανάληψης ο Δώνης πέρασε τον Λίνο αντί του Κίτσιου και έδωσε επιθετική πνοή στον Δικέφαλο, ο οποίος πίεσε τον Πλατανιά ιδιαίτερα στο δεκάλεπτο 50'-60', προκειμένου να ανοίξει το σκορ. Τελικά, η λύση ήρθε και πάλι από την... άσπρη βούλα. Στο 66', ο Αρετόπουλος υπέδειξε νέο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά όταν η μπάλα βρήκε στον αγκώνα του Ποτουρίδη μετά από κόρνερ του Σταφυλλίδη. Οι Χανιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα, λέγοντας πως ήταν ακούσιο, με τον Αργυρόπουλο να βλέπει κίτρινη κάρτα.Η απόφαση, ωστόσο δεν άλλαξε και ο... 300άρης Σαλπιγγίδης ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών λύνοντας τον... γόρδιο δεσμό για τον Δικέφαλο του Βορρά. Από εκείνο το σημείο τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον ΠΑΟΚ, που με τον Σαλπιγγίδη να κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια στο 73' σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Λίνο, ο οποίος πλάσαρε σωστά και έγραψε το τελικό 2-0 για τους ασπρόμαυρους.