Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-1: Ο Ουάρντα τον οδηγεί στην παραμονή

Με δύο γκολ του Ουάρντα ο Πανσερραϊκός νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης που έπαιζε με 10 παίκτες από το 69′ λόγω αποβολής του Γιαμπλόνσκι και δεν θα έχει άγχος στα play out αφού έχει καλή διαφορά από τις επικίνδυνες θέσεις. Οι γηπεδούχοι, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και πίεσαν τον Αστέρα. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν τρία κόρνερ στο πρώτο πεντάλεπτο
του αγώνα. Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα των Σερρών ήρθε στο 13΄ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η κεφαλιά του Πεταυράκη πέρασε λίγο άουτ. Στο 20΄ ο Πανσερραϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν η κεφαλιά του Πηλέα από τη σέντρα του Ντανκερλούι, σταμάτησε στο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αστέρα να χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ζουγλής πάσαρε στον Μάντζη αλλά το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων. Τελικά ο Πανσερραϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με […]