Ολυμπιακός – Βόλος 3-0: Ανέβηκε στην 3η θέση με 3άρα

Παίζοντας για πρώτη φορά μετά τις 5 Νοεμβρίου με κόσμο στο Καραϊσκάκη στο πλαίσιο του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός καθάρισε με 3-0 τον Βόλο που έπαιζε με 10 παίκτες από το 6′, προσπέρασε τον Παναθηναϊκό, ανέβηκε στην 3η θέση και είναι στο -3 από την κορυφή. Οι Ερυθρόλευκοι ούτως ή άλλως ήταν το φαβορί για τη νίκη, με το ξεκίνημα όμως και συγκεκριμένα το 6ο λεπτό το έργο τους έγινε πολύ εύκολο αφού ο Μπαριέντος με τον τρόπο που πήγε στον Μασούρα άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες… Οι Θεσσαλοί,
επομένως, έπρεπε να παίξουν όλο το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο και το θέμα από εκεί και πέρα ήταν πότε θα έβαζαν γκολ οι Πειραιώτες για να… τελειώσει το παιχνίδι. Αυτό, τελικά, έγινε στο 26′ με το σουτ του Όρτα που βρήκε και στον Ελ Κααμπί για να καταλήξει η ομάδα στα δίχτυα (1-0), με τον Ολυμπιακό να καθαρίζει οριστικά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου: Ανατροπή του Ποντένσε από τον […]