Θριαμβευτής στο ντέρμπι ο «Ζοτς»

Η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ νίκησε με 73-64 (14-21, 33-40, 43-62, 64-73) την Αναντολού Εφές στο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να αναδεικνύεται θριαμβευτής απέναντι στον Βαγγέλη Αγγέλου στο «Αμπντί Ιπεκτσί» και να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση του τουρκικού πρωταθλήματος, με ρεκόρ 13-4, πίσω από την Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη που έχει 16-1. Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες συμμετέχουν στον Ε' Ομιλο του Top16 μαζί με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Ο Ονάν ήταν ο MVP

της «Φενέρ», καθώς είχε 17 πόντους, με τον Νεμάνια Μπιέλιτσα να έχει 12, τον Μπογκντάνοβιτς 11 και τον Κλέιζα 10, ενώ από πλευράς Εφές, που υπέστη την 5η ήττα της σε 17 αγώνες, ο Μίλκο Μπιέλιτσα είχε 15 πόντους, όσους και ο Μπατούκ, ο Γκονλούμ είχε 11, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης σε 16 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους με 1/5 τρίποντα και 3/3 βολές, 0/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Η ομάδα του «Ζοτς» είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε να προηγείται και με +19 (62-43) στο 30’, αλλά η Εφές αντεπιτέθηκε στην τελευταία περίοδο, χωρίς όμως να πετύχει κάτι περισσότερο από το να μαζέψει τη διαφορά.

Νίκη και για την Μπεσίκτας

Με τη νίκη της στο ντέρμπι, η Φενερμπαχτσέ έμεινε μόνη δεύτερη, καθώς η Μπεσίκτας υπέταξε την Γαλατασαράι με 82-78 (20-17, 41-35, 53-52, 82-78) στο έτερο μεγάλο ματς της ημέρας και η Γαλατά έμεινε στο 12-5. Ο Μπαϊράμοβιτς έκανε απίστευτα πράγματα, με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Αρόγιο είχε 21 πόντους.

Μπεσίκτας - Γαλατασαράι 82-78

Η κατάταξη: Μπάνβιτ 16-1, Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ 13-4, Αναντολού Εφές 12-5, Γαλατάσαραϊ 12-5, Καρσίγιακα 11-6, Ουσάκ 10-7, Τόφας 8-9, Άνκαρα 8-9, Μπεσίκτας 8-9, Γκαζιάντεπσπορ 7-10, Ολίν Εντιρνέ 6-11, Μερσίν 6-11, Τράμπζονσπορ 6-11, Τουρκ Τέλεκομ 6-11, Σελτσούκ 4-13, Αλιάγκα 3-14.