Πρώτο "διπλό" για Απόλλωνα (76-67) τον Ηλυσιακό

Το πρώτο αλλά και το καλύτερο διπλό του πήρε ο Απόλλων Πατρών που έκανε ένα τεράστιο βήμα για την παραμονή του και έβαλε τέλος σε μια κακή περίοδο. Ο Απόλλωνας πέρασε δίκαια από τα Ιλίσια και τον Ηλυσιακό με 76-67 σε ένα ματς που είχε μεγάλο ενδιαφέρον καθώς η ομάδα της Πάτρας πήρε καλές διαφορές με 10 και 16π(!) αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα εξίσου 16-0 και το ματς έγινε θρίλερ στην αρχή της 4ης περιόδου . Εκεί όμως ο Απόλλωνας είχε 4τρ και ο Ηλυσιακός αστοχία και άγχος και πλέον είναι σε δύσκολη θέση για την παραμονή . Η ομάδα της Πάτρας ενισχυμένη με

τις σωστές επιλογές του Βετούλα (Ρος βασικά και Μιλουντίνοβιτς) βρίσκει και πάλι τον δρόμο της και δικαίως πήρε το μεγάλο διπλό καθώς για τους γηπεδούχους πάλευε μόνος ο Άντερσον αφού Καυκής και Χατζής είχαν 3/21σουτ! Υπερπλήρης εμφάνιση από τον Μπολτς για τους πατρινούς.

O Aπόλλωνας ξεκίνησε ονειρικα με 5/6τρ (3/3 ο Ουίλσον) στην 1η περίοδο και σκοράροντας 29π αν και έχει πρόβλημα στο σκορ εκτός έδρας. Έτσι προηγήθηκε με 10-17 και 19-29(αν και ο Ηλυσιακός είχε ισοφαρίσει 17-17 ). Αν και πέτυχε μόλις 1τρ στο 2ο δεκάλεπτο, κράτησε μικρές διαφορές παρά το ότι πέτυχε μόλις 12π στην 2η περίοδο με τον Ηλυσιακό να ανεβάζει στροφές στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα (41-43 στο 22') αλλά ο Απόλλωνας με ένα 14-0 με Ντάνιελ και Ρος έδειξε να καθαρίζει με +16 (41-57 στο 27') .Στην συνέχεια ο Ηλυσιακός έτρεξε όσο μπορούσε με πίεση στην άμυνα που δεν δέχθηκε πόντο για 4' σχεδόν και παίρνοτας τα ριμπάουντς ισορρόπησε και το ματς έκλεισε με ενα τρομερό 16-0 (57-57 στο 31') με τους Άντερσον βασικά και Αντωνάκη. Οι πατρινοί όμως ήταν αποφασισμένοι και με τρίποντα των Μπολτς (2), Ουίλσον και Ρος έκαναν το 62-71 στο 37' και καθάρισαν έχοντας σφίξει και την αμυνά τους και με καλές επιστροφές και άστοχους στο τρίποντο τους γηπεδούχους

Δεκάλεπτα: 19-29,37-41,54-57,67-76
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ(Λιόγας): Καυκής 2(1/10σ!), Αντωνάκης 8,Σμιθ,Χατζής 8(2/11σ!), Δορκοφίκης 2,Στέφενς 8(8ρ), Ιωάννου 2,Μποτζ 13(14ρ), Αντερσον 24(5/8δ,4/7τρ,6ρ)
ΑΠΟΛΛΩΝ Π(Βετούλας): Ρος 15(3/6δ,2/3τρ,5ας), Αργυρόπουλος 2,Καπερώνης, Ντάνιελ 13(4/4δ,7ρ), Ουίλσον 17(4/6τρ), Λιανός 5(5ρ), Πελεκούδας 2,Μιλουντίνοβιτς 7(2/4δ,1/4τρ), Μπολτς 15(2/9δ,3/6τρ,7ρ,5ας,5κλ)