ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ | Τρίποντη "εκτέλεση" στα Ιλίσια

Ο Απόλλωνας Πάτρας πέρασε νικηφόρα με 67-76 από τα Ιλίσια πετυχαίνοντας 12 από 19 του τελευταίου δεκαλέπτου με τρίποντα, για την 14η αγωνιστική της Α1.

Ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν η ομάδα που "άνοιξε" το σκορ με το κάρφωμα του Μπολντς, ωστόσο το τρίποντο του Στέφεν ςέβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 3-2 στο 1ο λεπτό. Το παιχνίδι κύλησε σε απόλυτη ισορροπία και με 7 εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι και το 5ο λεπτό εκεί που οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με καλάθι του Μπολντς (10-11), ενώ ακολούθησαν δύο τρίποντα από τους Ουίλσον και Ρος.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Στέφενς πρωταγωνιστή ισοφάρισαν σε 17-17 στο 7΄. Τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνου για τους Πατρινούς οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 19-29 στο 10΄. Ο Λιανός με καλάθι στο 12ο λεπτό έκανε το 21-34 για την ομάδα του, όμως με ένα μικρό σερί 5-0 κατάφεραν και κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (26-34). Ο Ηλυσιακός άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με τον Αντερσον για πρωταγωνιστεί πήγε στα αποδυτήρια από το -4 (37-41).

Με καλάθι του θηριώδη Μποντζ ο Ηλυσιακός μείωσε στο καλάθι 41-43 στο 22΄, ωστόσο ένα σερί 14-0 των φιλοξενούμενων εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (41-57 στο 15΄). Από το 25ο λεπτό μέχρι το 30ο η ομάδα του Νίκου Βετούλα έπαθε μπλακ άουτ και δεν κατάφερε να πετύχει ούτε ένα πόντο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Αντωνάκη και Αντερσον να "τρέξουν" ένα σερί 13-0 και να ξαναμπουν στην "υπόθεση" νίκη (54-57 στο 30΄). Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Απόλλωνας και πάλι με όπλο του τα τρίποντα κατάφερνε να επιβάλλει το δικό του "νόμο" πετυχαίνοντας 12 από τους 19 πόντους έξω από τη γραμμή των 6.75. Ο Ουίσον είχε 17 πόντους για τους Πατρινούς ενώ από 15 πόντους έκαστος πέτυχαν οι Ρος και Μπολντς.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 37-41, 54-57, 67-76

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 2, Αντωνάκης 8, Σμιθ, Χατζής 8, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 8 (8 ριμπάουντ), Ιωάννου 2, Μποτζ 13 (14 ριμπάουντ), Άντερσον 24 (4)

Απόλλων (Βετούλας): Ρος 15 (5 ασίστ), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Ντάνιελ 13 (7 ριμπάουντ), Ουίλσον 17 (4), Λιανός 5 (5 ριμπάουντ), Πελεκούδας 2, Μιλουτίνοβιτς 7 (1), Μπολντς 15 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα)