ΠΑΟΚ - Πανελευσινιακός 81-72

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Πανελευσινιακού στη Θεσσαλονίκη με 81-72 (63-63 κα, 69-69 παρ) μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση και επέστρεψε στις νίκες στην Basket League ΟΠΑΠ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο φορές την ευκαιρία να πάρουν τον

αγώνα αλλά ο Φαγιέ και στις δύο περιπτώσεις έβαλε τη μία από τις δύο βολές στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ντι Τζέι Κούπερ (16π, 10ρ, 1/1δ, 4/11τρ, 2/2β) και Μιχάλης Τσαϊρέλης (19π, 10ρ, 5/8δ, 0/2τρ, 9/10β), ενώ από τον Πανελευσινιακό ο Μανώλης Παπαμακάριος ήταν ο κορυφαίος αν και άστοχος από τα 6,75μ με 20 πόντους (5/8δ, 2/10τρ, 4/4β, 4ας, 3κλ).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν το ρυθμό και επέβαλλαν το παιχνίδι τους, όμως στο δεύτερο μέρος με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (22-12) πέρασαν μπροστά με 7 πόντους και φάνηκαν να φέρνουν την αναμέτρηση στα μέτρα τους.

Ο Πανελευσινιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη επιστρέφοντας στην διεκδίκηση της νίκης (55-54) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, ενώ πέρασε και μπροστά δύο λεπτά αργότερα (58-55) ολοκληρώνοντας ένα σερί 16-6 στην τέταρτη περίοδο.

Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Ντι Τζέι Κούπερ να κάνει το 63-62, αλλά τον Φαγιέ να κερδίζει το φάουλ, να ευστοχεί σε μία βολή και να κάνει το 63-63, σκορ με το οποίο τέλειωσε το παιχνίδι, αφού ο Κούπερ αστόχησε σε τρίποντο και ο Νίκου σε λέι απ.

Το τέλος της παράτασης είχε ακριβώς το ίδιο τέλος με την κανονική διάρκεια με τον Φαγιέ να είναι ο μοιραίος, αφού ευστόχησε πάλι σε μία βολή ισοφαρίζοντας σε 69-69 και στέλνοντας το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 7 πόντους (76-69), ο Πανελευσινιακός μείωσε στους 4 (76-72), αλλά οι γηπεδούχοι πο ψύχραιμοι και με καλές επιλογές έφτασαν στην πέμπτη νίκη τους τη φετινή χρονιά στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μάνος, Ξενικάκης.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 27-30, 49-42, 63-63 κ.α., 69-69 1η παρ., 81-72 2η παρ.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 16 (4), Χαραλαμπίδης 10 (2), Τσόχλας 2, Βουτσίσεβιτς, Τσαιρέλης 19, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 5, Καλλές 2, Μπόγρης 3, Κασελάκης 12 (2), Λιάπης.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4 (1), Παπαμακάριος 20 (2), Αράπης 3 (1), Ράλει Ρος 16, Τζόουνς 6, Φαγέ 10, Μελισσαράτος, Τέρνερ 10, Μάντζαρης 3 (1).