Με ανατροπή στο τέλος ο Ηλυσιακός

Αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Ηλυσιακός βρίσκονταν πίσω στο σκορ, κατάφερε στο τέλος να κάμψει την αντίσταση της Νέας Κηφισιάς και να πάρει τη νίκη με 71-65. Οι νικητές επέβαλαν τον ρυθμό τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, εκμεταλλεύοντας με τον καλύτερο τρόπο τον παράγοντα έδρα.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες προσπάθειες για σουτ από τους αντιπάλους τους, καθώς μέτρησαν 17/35 δίποντα και 9/26 τρίποντα σε αντίθεση με τη Νέα Κηφισιά που

είχε 19/39 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα διπλάσια λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενοι (7-14), ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να υπερισχύσει σημαντικά στα ριμπάουντ (32-33). Πρώτος σκόρερ για τον Ηλυσιακό ήταν ο Άντερσον με 18 πόντους, ωστόσο κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στέφενς ο οποίος σταμάτησε στους 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κοψίματα και 2 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν σε καλή μέρα τους Γουντς (14 πόντους), Τσαλδάρη (11 πόντους), Μπάρλο (11 πόντους) και Κρόκερ (11 πόντους) ξεκίνησαν ιδανικά το ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 26-18. Στη συνέχεια όμως ο Ηλυσιακός αντέδρασε και σταδιακά… ψαλίδισε τη διαφορά με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 37-39. Η ομάδα των Ιλισίων δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στην τελευταία περίοδο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει τη νίκη με 71-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-39, 51-53, 71-65.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 9 (3), Αντωνάκης 7 (1), Σμιθ 7 (2), Χατζής 2, Ζούμπος, Δορκοφίκης, Στέφενς 12, Βαβάτσικος, Ιωάννου 3 (1), Μποντζ 13, Άντερσον 18 (2).
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 8, Κρόκερ 11 (1), Σιούτης 2, Πετροδημόπουλος 6, Γουντς 14, Τσαλδάρης 11 (2), Αντεγκμπόγιε, Μπάρλος 11 (3).