Ο Ντανλίβι δεν άφησε τον «Gianni» να χαρεί...(vid's)

Πικρή ήταν η γεύση που άφησε η τελευταία φάση στον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους Μπάκς...με τον Μάικ Ντανλίβι με τρίποντο (με ταμπλό!!!) να χαρίζει τη νίκη στο Σικάγο με 91-90 μέσα στο Μιλγουόκι...παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για την προ ημερών ήττα μέσα στο United Center. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, παρότι οι γηπεδούχοι έδειξαν προσωρινά να το ελέγχουν όταν με 2 εύστοχες βολές του Έλληνα ρούκι έκαναν το 81-70. Οι «Ταύροι» βασιζόμενοι στην εμπειρία τους ισοφάρισαν σε 88-88, με τον Κρις Μίντλεντον στα 29'' να γράφει το 90-88 για τα «Ελάφια». Στην τελευταία φάση ο

Ντανλίβι διαμόρφωσε με τρίποντο το 90-91, ενώ στην συνέχεια έδωσε στοπ στον Ο.J Μάγιο σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο «Giannis» ο οποίος με 8 πόντους και 2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23 λεπτά ήταν ιδιαίτερα ουσιαστικός, αλλά και συνάμα θεαματικός καθώς πέτυχε ένα φόλοου κάρφωμα στα μέσα της τρίτης περιόδου και ένα ακόμα πιο εντυπωσιακό κάρφωμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Για τους Μπούλς 21 πόντους και 18 ριμπάουντ είχε ο Γιοακίμ Νοά, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Τζίμι Μπάτλερ. Για το Μιλγούοκι 17 πόντους είχε ο Γκάρι Νιλ, και 15 πόντους ο Τζον Χένσον.

Πολύ σημαντική νίκη πήραν οι Πέλεκανς οι οποίοι επικράτησαν στην έδρα τους του Μέμφις με 104-98, έχοντας σε καταπληκτικό βράδυ τους Έρικ Γκόρντον και Τζρού Χόλινται. Ο Γκόρντον ήταν ο ηγέτης των γηπεδούχων καθώς πέτυχε 25 πόντους με 10/12 σουτ, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε 20 πόντους και 12 ασίστ, βοηθώντας την ομάδα τους να ξεφύγει με +17 (82-65) εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη. Για τις «Αρκούδες» ο Τζον Λέουερ είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Κόνλει πρόσθεσε 18 πόντους και 7 ασίστ. Στα ρηχά έμειναν οι Κώστας Κουφός με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 13 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 3 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 12 αγωνιστικά λεπτά.

Συνέχισαν την προέλαση τους οι Πέισερς οι οποίοι δυσκολεύτηκαν υπερβολικά απέναντι στο Σάρλοτ ώστε να επικρατήσουν με 99-94 και να φτάσουν στην 20η τους νίκη σε 23 παιχνίδια. Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό για τα δεδομένα του ΝΒΑ με τους Μπόμπκατς να προσπερνούν με 61-67, για να ανατρέψουν το σκηνικό οι Ιντιάνα και με ένα επιμέρους σερί 11-1 να προσπεράσουν με 74-70 συντηρώντας μια οριακή διαφορά ως το τέλος. Κορυφαίος για τους πρωτοπόρους του ΝΒΑ ήταν ο Λανς Στέφενσον με 20 πόντους και 9/14 σουτ, ενώ 18 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Ρόι Χίμπερτ...καλύπτοντας την κακή βραδιά του Πολ Τζόρτζ που είχε 10 πόντους με 2/12 σουτ. Για την Σάρλτο που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική ο Αλ Τζέφερσον είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους είχε ο Κέμπα Ουόκερ.

Μπορεί ο Κέβιν Λοβ να έγραψε μια προσωπική ραψωδία στο παρκέ του «AT&T Center» του Τέξας, με 42 πόντους και 14 ριμπάουντ, αλλά το Σαν Αντόνιο ήταν αυτό που χαμογέλασε στο τέλος καθώς με μια καταπληκτική τέταρτη περίοδο (37-21) πήρε τη νίκη με 117-110. Οι «Λύκοι» με πέντε τρίποντα του Λοβ στην τρίτη περίοδο προσπέρασαν με 89-80, αλλά οι Τόνι Πάρκερ και Μανού Τζινόμπιλι είχαν άλλη άποψη και με 28 από τους 37 πόντους της ομάδας του στο 4ο δωδεκάλεπτο οδήγησαν τα «Σπιροπυνια» στη νίκη. Ο Γάλλος γκαρντ είχε 29 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Αργεντινός γκαρντ πρόσθεσε 20 πόντους και 9 ασίστ. Για την Μινεσότα εκτός του...μυθικού Λοβ, 18 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε και ο Νίκολα Πέκοβιτς.

Δεν έδειξαν καθόλου σεβασμό...απέναντι στους Λέικερς οι Θάντερ οι οποίοι με το δίδυμο Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ σε μεγάλα κέφια (πέτυχαν μαζί 50 πόντους οι δυο αστέρες της Οκλαχόμα) επικράτησαν άνετα με 122-97. Ο Ντουράντ είχε 31 πόντους με 10/13 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Ουέστρμπρουκ πρόσθεσε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Μάικ Νταντόνι, εκτός από τις απουσίες των Νας, Μπλέικ και Φάρμαρ στα γκαρντ, πόνεσαν πολύ τα συνολικά 19 λάθη. Μόλις 4 πόντους πέτυχε ο Κόμπι Μπράιαντ με 2/6 σουτ, αλλά μοίρασε και 13 ασίστ, ενώ οι Νικ Γιάνγκ είχε 17 πόντους. Όσο για τον Πάου Γκασόλ, που αναμφισβήτητα είναι το πρόσωπο των ημερών...είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μεγάλη νίκη στην παράταση πήραν οι Χοκς οι οποίοι χρειάστηκαν την παράταση και ένα buzzer beater του Αλ Χόρφορντ για να επικρατήσουν των Ουίζαρντς με 101-99, με τον πολύπειρο σέντερ των «Γερακιών» να έχει 34 πόντους και 15 ριμπάουντ. Άστοχος εμφανίστηκε ο Τζον Γουόλ για την Ουάσιγκτον με 13 πόντους και 6/22 σουτ, ενώ κορυφαίος ήταν ο Τρέβορ Μπούκερ με 24 πόντους, και 14 ριμπάουντ όντας ο παίκτης που ισοφάρισε σε 99-99, λίγο πριν δράσει ο Χόρφορντ. Με τον Ντουάιτ Χάουαρντ να ευστοχεί...μέχρι και σε τρίποντο το Χιούστον κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του μέσα στο Όκλαντα και να επικρατήσει των Ουόριορς με 116-112. Ο Χάουαρντ πέτυχε 18 πόντους με 6/7 σουτ, και 11 ριμπάουντ, ενώ για ένα ακόμη παιχνίδι ασταμάτητος ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 26 πόντους και 9 ασίστ. Για το Γκόλντεν Στέιτ...ευχή και κατάρα είναι ως γνωστόν το τρίποντο με τους Στέφεν Κάρι (20 π.) και Κλέι Τάμπσον (15 π.) να έχουν 2/12 έξω από την γραμμή των 7.25.

Άλλη μια νίκη πέτυχαν οι Σέλτικς με αντίπαλο την Νέα Υόρκη καθώς οι «Κέλτες» κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να επικρατήσουν στο τέλος με 90-86. Το παιχνίδι είχε πολλές, και μεγάλες εναλλαγές στο σκορ καθώς οι Νικς απάντησαν στο αρχικό 45-28 των Σέλτικς, και βρίσκοντας ρυθμό προσπέρασαν με 68-79 στις αρχές της τέταρτης περιόδου δείχνοντας να ελέγχουν την αναμέτρηση. Ωστόσο η Βοστόνη έτρεξε ένα επιμέρους σερί 18-5, προσπερνώντας με 86-84 και κρατώντας τη νίκη. Ο Τζάρεντ Σάλιγνκερ είχε 19 πόντους με 6/8 δίποντα και 6 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους, ενώ 18 πόντους με 3/3 τρίποντα πρόσθεσε ο Κόρτνεϊ Λι. Για τους φιλοξενούμενους ο Καρμέλο Άντονι είχε 26 πόντους με 9/24 σουτ, ενώ ο Αντρέα Μπρανιάνι πρόσεθσε 22 πόντους.

Τα αποτελέσματα:

Γκόλντεν Στέιτ - Χιούστον 112-116Γιούτα - Ντένβερ 93-103Φοίνιξ - Σακραμέντο 116-107Μιλγουόκι - Σικάγο 90-91Σαν Αντόνιο - Μινεσότα 117-110Νιού Όρλεανς - Μέμφις 104-98Οκλαχόμα - Λος Άντζελες Λέικερς 122-97Ατλάντα - Ουάσινγκτον 101-99Βοστόνη - Νέα Υόρκη 90-86Ντιτρόιτ - Μπρούκλιν 103-99Ιντιάνα - Σάρλοτ 99-94Ορλάντο - Κλίβερλαντ 100-109Τορόντο - Φιλαδέλφεια 108-100