Όσο χρειαζόταν για νικήσει στη Ρόδο και με ξέσπασμα Ναν ο Παναθηναϊκός (vid)

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειαζόταν ώστε να περάσει νικηφόρα από την Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με 81-78 για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Στο 8Χ8 πλέον η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία καθώς είναι η μοναδική αήττητη στο πρωτάθλημα. Στο 3-5 πλέον ο Κολοσσός.

Ο

Αταμάν βρήκε ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο στους παίκτες και είναι χαρακτηριστικό οτι ο νεοφερμένος Κέντρικ Ναν με 28:19 λεπτά συμμετοχής, ήταν εκείνος που παρέμεινε στο παρκέ από οποιοδήποτε πράσινο.

Αντιθέτως ο Λεσόρ που είναι επιβαρυμένος αγωνίστηκε για μόλις 10:54, ενώ Π. Καλαϊτζάκης και Μαντζούκας πήραν ευκαιρία, με τον πρώτο να παίζει για 14:22 και τον δεύτερο για 16:40. Ο μόνος της πράσινης αποστολής που δεν πάτησε παρκέ ήταν ο Μωραϊτης.

Ο Κέντρικ Ναν και ο Λούκας Βιλντόζα ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού με 15 πόντους έκαστος, ενώ 11 πρόσθεσε ο Μπαλτσερόφσκι.

Από πλευράς Κολοσσού που είχε μόλις 32/75 σουτο Μπραϊκοβιτς είχε 22 πόντους και οι Μπίλής, Κολοβέρος πρόσθεσαν από 13 και 14 αντίστοιχα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο (28-44), ενώ στις αρχές της τρίτης περιόδου ξέφυγε ακόμη και με 18 πόντους (28-46). Στο δεύτερο μέρος οι πράσινοι έριξαν τους ρυθμούς, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 27-20 στην τελευταία περίοδο όμως δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο από το τελικό 78-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81