Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» την κάκιστη τρίτη περίοδο και γνώρισε την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 78-90

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, γνωρίζοντας την ήττα με 78-90 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Μάριος Χεζόνια επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση, ενώ ήταν ο κορυφαίος για τους Ισπανούς με 19 πόντους, μοιράζοντας και δύο ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ο Ναν

ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους, έχοντας και τρία ριμπάουντ αλλά και τέσσερις ασίστ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, καταφέρνοντας γρήγορα να χτίσουν διαφορά με το σκορ να πηγαίνει στο 4-9 και τον Ναν να είναι αυτός που κρατούσε τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά. Με τον Μήτογλου να ανεβάζει στροφές, οι «Πράσινοι» κατάφεραν να περάσουν μπροστά (15-12), με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Ισπανούς μπροστά με 23-24.

Το απόλυτο deja vu στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν και πάλι πιο δυνατά και να χτίζουν διαφορά πέντε πόντων (25-30). Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 τρίποντα, με τους παίκτες του Αταμάν ωστόσο να μένουν συγκεντρωμένοι και να καταφέρνουν να γυρίσουν στο ματς από το -9 (26-35) το οποίο είχε διαμορφωθεί μετά τη συμπλήρωσε του τρίτου λεπτού της περιόδου.

.@ThiasLsf doing what he does BEST tonight #MagicMoment I @paobcgr pic.twitter.com/YEtLFj0kPa

Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) December 7, 2023

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα απίστευτο σερί 14-0 και πέρασε μπροστά με 40-35 δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Ναν από τη μία πλευρά και ο Χεζόνια από την άλλη ήταν που κρατούσαν τις ομάδες τους, με το 45-46 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

He did it AGAIN @ThiasLsf with a monster dunk! #FlightTime I @TurkishAirlines pic.twitter.com/begvtuTyNP

Οι Ισπανοί πήραν τα ηνία στην τρίτη περίοδο και έδειξαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Με ένα σερί 12-0 έκαναν το 51-60, ξεφεύγοντας ακόμα περισσότερο στο σκορ δέκα λεπτά πριν το φινάλε, με το επιμέρους 10-26 να διαμορφώνει το 55-72.

Το πρόβλημα στα ριμπάουντ ήταν φανερό αφού οι Πράσινοι είχαν 18 έναντι 32 της Ρεάλ, ενώ 5/18 και 11/22 ήταν τα τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με ένα γρήγορο σερί 8-0 να επιστρέψουν στο σκορ κάνοντας 63-72, ωστόσο ο Γιουλ «ξεκόλλησε» με τρίποντο την ομάδα του κάνοντας το 63-75.

Ο Παναθηναϊκός με τον Λεσόρτ που πέτυχε έξι πόντους προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς στα τελευταία δύο λεπτά (71-83), ωστόσο δεν τα κατάφεραν με το 78-90 να είναι το τελικό σκορ.

Τα Δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90.