Ξέσπασε το Λαύριο

Το Λαύριο διέλυσε με 90-60 εντός έδρας τον Πανιώνιο για την 4η Αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε υποστεί βαριά ήττα την προηγούμενη αγωνιστική από τον Παναθηναϊκό, όμως επέστρεψε δριμύτερο και συνέτριψε τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι έχασαν για τρίτη φορά στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Λαυρίου με επιμέρους σκορ 14-1, ολοκληρώθηκε με 21-14 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποιοι ξέφυγαν στην συνέχεια, με αποκορύφωμα την τελευταία περίοδο, όπου έφτασαν την διαφορά στα επίπεδα του +30.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων οι Κουζέλογλου (13 π., 6 ριμάουντ), Λούντζης (13) και Λαμπ (12), από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Μπέρι με 18 και ακολούθησε ο Τέιλορ με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-26, 67-45, 90-60