Βίρτους Μπολόνια-Ολυμπιακός 69-67: «Λύγισε» στο τέλος, γιόρτασε ο Χάκετ (Highlights)

Ο Χάκετ την ημέρα των γενεθλίων του πλήγωσε την πρώην του ομάδα και έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της Βίρτους Μπολόνια, επί του Ολυμπιακού (69-67).

Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν το παιχνίδι για περίπου 35 λεπτά, αλλά στο τέλος δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα. Ο Λαρεντζάκης που πέτυχε κρίσιμα καλάθια δεν μπόρεσε στην εκπνοή να σημειώσει ακόμα ένα και να οδηγήσει τους Πειραιώτες στη νίκη μέσα στην Ιταλία.

Κυρίαρχος ο Φαλ

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν στο παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» και

με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τη δράση των Ιταλών, οι οποίοι στα πρώτα τέσσερα λεπτά είχαν σκοράρει με το τρίποντο φάουλ του Κορντινιέ. Αντίθετα, ο Φαλ επιθετικά ήταν ανίκητος και βοήθησε τα μέγιστα προκειμένου να δημιουργηθεί το +8 μέχρι το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Οι φωνές και οι οδηγίες του Μπάνκι έπιασαν τόπο και η Βίρτους με επί μέρους 8-2 πλησίασε στο καλάθι (12-14). Ο Κορντινιέ με 9 πόντους χωρίς να χάσει σουτ, αλλά και η αστοχία του Κάαναν (0/3 σουτ) ήταν ο λόγος που ο Ολυμπιακός δεν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με μεγαλύτερη διαφορά από το 17-19.

Επιθετική άμυνα, αποτελεσματική επίθεση…

Λαρεντζάκης και Μπρασντέικις με δύο τρίποντα ανέβασαν το σερί στο 8-0 και τη διαφορά στο +10 (17-27), ενώ ο Μιλουτίνοφ με 6 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ είχε προσθέσει ακόμα έναν πονοκέφαλο στον τεχνικό της ιταλικής ομάδας. Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, η Βίρτους για περίπου τέσσερα λεπτά είχε μόλις μία εύστοχη προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Το καλάθι του Πετρούσεφ έφερε τους νταμπλούχους Ελλάδας στο +13 (22-37) και «ανάγκασε» τον Λούκα Μπάνκι να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με 10/11 δίποντα, 9/10 βολές και μόλις 2/11 τρίποντα ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε σε αντίθεση με την Μπολόνια που είχε 4/21 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 2/2 βολές.

Ο Σέρβος με επιθετικά ριμπάουντ και μπλοκ έδωσε ακόμα μεγαλύτερη δύναμη στη ρακέτα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων τους έστειλε στα αποδυτήρια με 12 πόντους διαφορά (28-40) και αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελευταία φάση -χάθηκαν δύο λέι απ- θα μπορούσαν να είχαν φτάσει και στο +14…

Αλλαγή σκηνικού, αλλά και αντίδραση

Αυτήν τη φορά η Βίρτους ήταν αυτή που κυριάρχησε στο παρκέ στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Μπορεί ο Σενγκέλια να έκανε 23 λεπτά για να πετύχει τους πρώτους του πόντους στο ματς, αλλά η ιταλική ομάδα είχε «ζεστό» τον Μπελινέλι, ο οποίος με 8 πόντους μέχρι τα μισά του 3ου δεκαλέπτου κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους έξι (42-48). Το πρόβλημα στον Ολυμπιακό δεν ήταν τόσο στην άμυνα, αλλά περισσότερο στην επίθεση.

Ο Κάαναν προσπάθησε να δώσει λύση σε αυτόν τον τομέα. Ο Αμερικανός δεν είχε πόντο μέχρι το 25’, αλλά μέσα σε τρία λεπτά είχε φτάσει τους εννιά, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο από τους πέντε πόντους. Ο Γκος με μία ασίστ για το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ και άλλο ένα λέι άπ έστειλε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (45-55). Σε μία περίοδο που η Μπολόνια έκανε την αντεπίθεσή της, κατάφερε να αντέξει και να μπει στο τελευταίο κομμάτι στο +8 (47-55).

Το έχασε στο τέλος

Μπορεί το τέταρτο δεκάλεπτο να ξεκίνησε με καλάθι του Φαλ (47-57), αλλά η Βίρτους έτρεξε ένα γρήγορο σερί 6-0 και πλησίασε στους τέσσερις (53-57). Στην… εξίσωση μπήκαν Μπάνκι και κόσμος πιέζοντας από τη μεριά τους όσο μπορούσαν. Μάλιστα ένα challenge του Ιταλού έφερε το αντιαθλητικό του Μιλουτίνοφ και 4 πόντους των γηπεδούχων φτάνοντας το ματς στο καλάθι (60-62).

Ο Λαρεντζάκης φώναξε για ακόμα μία φορά «παρών» με τρίποντο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς η Μπολόνια με 7-0 σερί πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (67-65). Ο Έλληνας άσος με 2/3 βολές ισοφάρισε με περισσότερα από δύο λεπτά μέχρι το τέλος, αλλά από εκεί και πέρα σίγησε. Ο Χάκετ με σουτ και επιθετικό φάουλ που πήρε από τον Γουόκαπ έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του. Ο Λαρεντζάκης με σουτ τριών πόντων στην εκπνοή δεν μπόρεσε να αντιστρέψει τα πράγματα…