BK Οπάβα – Προμηθέας Π. 97-100 με υπογραφή… Ρέινολντς!

Ματς για… πολύ γερά νεύρα διεξήχθη στην Τσεχία με μεγάλο νικητή τον Προμηθέα που χρειάστηκε την παράταση και την ψυχή του Κάμερον Ρέινολντς προκειμένου να “σπάσει” το αρνητικό σερί των τριών ήττων και να επιστρέψει στις νίκες, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του BCL παρά τις απουσίες των Ετσενίκε – Φρέιζιερ!

Το ξεκίνημα δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, καθώς από νωρίς και συγκεκριμένα μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα βρέθηκε να… κυνηγάει το σκορ, 13-5. Ωστόσο με την πάροδο της ώρας, οι Πατρινοί προσαρμόστηκαν στα δεδομένα του αγώνα, διόρθωσαν τα κακώς

κείμενα στην αμυντική τους λειτουργία ενώ – ταυτόχρονα – απέκτησαν επιθετικό ρυθμό, προσπερνώντας – αρχικά – στο 7′ 19-18 τρέχοντας σερί 18-5, ενώ ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο με.. βραχεία κεφαλή στο σκορ, ήτοι 25-24.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο Προμηθέας έτρεξε νέο σερί 8-2 με μπροστάρη τον Κάουαν που βομβάρδιζε ανηλεώς από τη γραμμή των τριών πόντων (13π. με 3/5 3π. ως εκείνη τη στιγμή)κάνοντας το 26-33 στο 12′! Σ’ εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, ισορρόπησαν το ματς και βρήκαν τον δικό τους ηγέτη στην επίθεση στο πρόσωπο του Μόκραν για να ισοφαρίσουν αρχικά σε 42-42 και να προσπεράσουν για το 47-42 στο 17′. Συνθήκες που “ανάγκασαν” τον Κόφεϊ να παραλάβει τη σκυτάλη στην επίθεση καθώς με δέκα προσωπικούς του πόντους ήταν αυτός που πήρε επανέφερε τον Προμηθέα σε ρόλο “οδηγού”, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος 51-52.

Αμφότερες οι ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένες να μην επιτρέψει η μία στην άλλη να ξεμακρύνει στο σκορ, όπερ κι εγένετο. Στο 23′ ο Κόνιαρης έδωσε “αέρα” πέντε πόντων κάνοντας το 55-60 και στο 26′ ο Σίρινεκ μείωσε στον πόντο για τους Τσέχους, 63-64. Στο 28′ η Οπάβα για πρώτη φορά στο Β’ ημίχρονο προσπέρασε 70-69 και με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να συμπορεύονται, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε για πρώτη φορά στο ματς υπέρ των γηπεδούχων 77-76.

Το ίδιο αγωνιστικό σενάριο εξελίχθηκε και στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου, όταν σ’ ένα κρίσιμο σημείο ο Κάουαν αποφάσισε να αναλάβει δράση και με πέντε διαδοχικούς πόντους έκανε το 84-91 στο 38′! Τα τελευταία δευτερόλεπτα εξελίχθηκαν σε… θρίλερ, καθώς ο Κάουαν αστόχησε προσπάθεια δύο πόντων στα οκτώ δεύτερα, ο Τάουνς κέρδισε φάουλ εκτελώντας τρεις βολές στα 1,9” βρίσκοντας στόχο στις δύο με συνέπεια το ματς να οδηγηθεί στην παράταση 91-91!

Η κόπωση κι η έλλειψη ενέργειας από τις προσπάθειες που προηγήθηκαν στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης αποδείχθηκε καταλυτικός παράγοντας στο έξτρα πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δύο πόντους στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά του αγώνα! Στα 48” ένα τρίποντο του Ρέινολντς έκανε το 93-96, στα 17” ο Κάουαν έκανε το 95-98. Ο Πέχανεκ μείωσε στον πόντο, ο Ρέινολντς κέρδισε δύο βολές, αστόχησε και στις δύο αλλά ήταν αυτός που μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ διαμορφώνοντας το τελικό 97-100.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91, 97-100