Βίρτους Μπολόνια-Μακάμπι 100-90: Με υπογραφή Σενγκέλια (highlights)

Ο Γεωργιανός ήταν εξαιρετικός τελειώνοντας το ματς με 27π. (10/13δ., 4/5β.) 8ρ., 34pir.

Έτσι η Βίρτους πέτυχε την 7η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της και πήγε στο 9-4 ρεκόρ, την ίδια στιγμή που η Μακάμπι έπεσε στο 7-6.

Το ματς ήταν η χαρά της επίθεσης, με την έννοια άμυνα σε εντελώς δεύτερο αν όχι ανύπαρκτο ρόλο.
Άλλωστε και οι δύο ομάδες αρέσκονται στο γρήγορο μπάσκετ στο ανοικτό γήπεδο.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο με την Μακάμπι να οδηγεί και την Βίρτους να απαντά. Το πρώτο δεκάλεπτο στο 28-29 και το ημίχρονο στην απόλυτη ισορροπία 49-49.

Κυριάρχησε

στην επανάληψη

Στο 3ο δεκάλεπτο η Βίρτους περιόρισε τα λήθη της, έλεγξε τον ρυθμό και προστάτευσε τις κατοχές της.

Με Μπελινέλι να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση( 22π. (4/8δ., 4/8τρ.) και Χάκετ να οργανώνει άψογα με 12π., 8 ασίστ, έκλεισε στο 78-72.
Στο 4ο κυριάρχησε απόλυτα ξέφυγε με 84-74 και προστάτευσε τη νίκη άνετα.