Β. Μακεδονία-Ουκρανία 2-3: Νίκη με ανατροπή (hls)

Η Ουκρανία νίκησε με 3-2 την Βόρεια Μακεδονία στο «Τοντόρ Προέσκι» για την 3η αγωνιστική του 3ου Ομίλου των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μια νίκη που ήρθε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν το πρώτο τρίποντο για τους Ουκρανούς μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Αγγλία.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι, είχαν τις ευκαιρίες και τα γκολ στο πρώτο μέρος.

Προηγήθηκαν στο 31’ με πέναλτι του Μπάρντι, πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Ματβιγιένκο βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι.

Έκαναν

το 2-0 στο 39’ με καταπληκτικό γκολ του Έλμας, ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ.

Στο πρώτο μέρος η Ουκρανία ήταν ανύπαρκτη με μηδενική παρουσία στην επίθεση και πολλά κενά στην άμυνα.
Στην επανάληψη όμως η εικόνα άλλαξε με την Ουκρανία να μπαίνει δυνατά και να είναι πολύ ανεβασμένη.

Μείωσε σε 2-1 στο 62’ με κεφαλιά του Ζαμπάρνι μετά από κόρνερ του Τσιγκάνκοφ.

Πέντε λεπτά μετά στο 67’ έφτασε στην ισοφάριση με σουτ του Κονόπλια, μετά από εξαιρετική προσπάθεια και ασίστ του Μούντρικ.

Στο 72’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μουσλίου για φάουλ στον Βάνατ.

Η Ουκρανία έφτασε στην ανατροπή στο 83’ όταν μετά από σέντρα του Μούντρικ ο Τσιγκάνκοφ με κεφαλιά έκανε το 2-3.