Ποκετίνο: "Είμαστε ακόμη ζωντανοί"

Ο Άγιαξ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τότεναμ το βράδυ της Τρίτης (30/4), με σκορ 0-1, και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, όμως, ο προπονητής της αγγλικής ομάδας, Μαουρίσιο Ποκετίνο, πιστεύει ότι η ομάδα του μπορεί να ανατρέψει το σκορ στον επαναληπτικό, στο Άμστερνταμ.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Αργεντίνος τεχνικός της Τότεναμ, δήλωσε: "Στο πρώτο ημίχρονο ο Αγιαξ έπαιξε με περισσότερη ενέργεια, ήταν δύσκολο για εμάς. Από την στιγμή που δεχθήκαμε το γκολ αρχίσαμε να
παίζουμε και στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε διάφορες ευκαιρίες. Είμαστε ζωντανοί, είναι μόνο 1-0, πρέπει να πιστέψουμε ότι μπορούμε να πάμε στο Αμστερνταμ και να νικήσουμε".

Και συνέχισε: "Ίσως ήταν λάθος να ξεκινήσουμε με πέντε στην άμυνα, αλλά δεν είχαμε επιλογές. Δεν είμαι ικανοποιημένος, δεν μπορώ να ξέρω πώς θα πήγαιναν τα πράγματα υπό άλλες συνθήκες, αλλά από την αρχή του ματς είχαμε λιγότερη ενέργεια".