Πισωγύρισμα για την Γκενκάν, «ανάσα» για τη Νις

Η μεγάλη πρόκριση της Γκενκάν μεσοβδόμαδα επί της παντοδύναμης στη Γαλλία, Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε συνέχεια για την Γκενκάν. Η Σεντ Ετιέν τη νίκησε μέσα στο Στάδιο «Ρουντουρού» με σκορ 1-0 και παρέμεινε σε ευρωπαϊκή τροχιά, βυθίζοντας εκ νέου στον προβληματισμό την ομάδα του Γκουρβενέκ που παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το πέτυχε στο 6ο λεπτό ο Γουαμπί Καζρί.

Στο άλλο ματς της 20ης αγωνιστικής η Νις πέτυχε την πρώτη της νίκη από τα τέλη Νοεμβρίου. Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σεν-Μαξιμίν στο 16ο λεπτό, επικράτησε στο «Allianz Riviera» της Μπορντό με σκορ 1-0. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Ερίκ Μπετουέ, μετά από 6 αγωνιστικές.