Περιστέρι – Προμηθέας 92-94: Απίθανη ματσάρα και “απόδραση” των Πατρινών!

Γεμάτη συγκινήσεις ήταν η τρίτη φετινή αναμέτρηση μεταξύ Περιστερίου και Προμηθέα, με τους Πατρινούς να παίρνουν την πρώτη τους φετινή νίκη απέναντι στους “Πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης”.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στην πρώτη περίοδο όταν προηγήθηκαν με 35-20(!), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας στους 8 πόντους στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (43-51) και παρότι η διαφορά επέστρεψε σε διψήφια επίπεδα στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-68), εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους στην τέταρτη περίοδο και με σερί 8-0 έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι.

Στο φινάλε μάλιστα η ομάδα του Βασίλη

Σπανούλη πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Ράγκλαντ για το 81-80, ο Χέιλ αστόχησε, ο Ρένφρο είχε 0/2 βολές στα 12΄΄, ο Προμηθέας έχασε το ριμπάουντ και έκανε φάουλ στον Γουίλιαμς στα 9΄΄, ο οποίος είχε 1/2 για το 82-80. Ο Κάουαν ανέλαβε την τελευταία επίθεση, τράβηξε πάνω του την άμυνα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ετσενίκε που με λέι-απ στα 0.03΄΄ ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι να ξεκινήσει το κρεσέντο του Χέιλ, ο οποίος με 5 σερί πόντους έκανε το 88-93. Ο Ράγκλαντ μείωσε με τρίποντο (91-93), ο Κόνιαρης έβαλε μία βολή (91-94), ο Ράγκλαντ αστόχησε αλλά ο Χέιλ που πήρε το ριμπάουντ έκανε λάθος χάνοντας τη μπάλα και στη συνέχεια στέλνοντας τον Ράγκλαντ στη γραμμή στα 3΄΄ για το τέλος. Ο Αμερικανός έβαλε την πρώτη βολή (92-94), έχασε τη δεύτερη, το Περιστέρι πήρε το ριμπάουντ αλλά ο Κασελάκης αστόχησε σε τρίποντο με την εκπνοή!

Για τον Προμηθέα ο Χέιλ είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 λάθη, ο Ετσενίκε 18 πόντους, ο Κάουαν 11 πόντους και 5 ασίστ, ο Ρέινολντς 12 και ο Χάμιλτον 11.

Για το Περιστέρι ο τρομερός Ράγκλαντ είχε 31 πόντους, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη, ο Λοβ 18, ο Ρένφρο 11 (10ριμπ) και ο Μήτρου-Λονγκ 10.

Περιστέρι – Προμηθέας 92-94, Απίθανη, “απόδραση”, Πατρινών,peristeri – promitheas 92-94, apithani, “apodrasi”, patrinon