Περιστέρι-Προμηθέας 92-94: Ο Χέιλ νίκησε στην παράταση

Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση (92-94), το γηπεδούχο Περιστέρι (92-94) στην τελευταία αγωνιστική του Top-6 και χωρίς να υπάρχει αλλαγή στα ζευγάρια των προημιτελικών, στους οποίους θα παίξουν Περιστέρι-Κολοσσός και Προμηθέας-Άρης, με κριτήριο πρόκρισης τις δυο νίκες (best of three).

O Προμηθέας ήταν…σαρωτικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με υψηλά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα, δυνατή άμυνα στα ατού του Περιστερίου

και φυσιολογικό προβάδισμα 15 πόντων από την απόδοση των παικτών του και πρωτίστως του Ετσενίκε. Το Περιστέρι “πληγώθηκε” και αντέδρασε. Από το μείον 17 (20-37), η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ισοφάρισε σε 40-40, ύστερα από επιθετικό “καταιγισμό” που αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έχασαν την μεγάλη και σταθερή διαφορά που είχαν στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας και πάλι άρχισε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο, όπως και έκανε και στην έναρξη του αγώνα. Νέο σταθερό προβάδισμα που έγινε και διψήφιο (56-66) με χαμηλό επιμέρους σκορ από τις ομάδες, αλλά ο Προμηθέας έκανε, ουσιαστικά, διατήρηση της διαφοράς των 8 πόντων που είχε από το τέλος του πρώτου 20σαλέπτου.

Το Περιστέρι δεν είχε καλή παραγωγή πόντων από τους Έλληνες παίκτες του, με αποτέλεσμα οι Ράγκλαντ, Λοβ και Ρένφρο να στοχεύονται αμυντικά από τους φιλοξενούμενους, αλλά το σκηνικό της αναμέτρησης, άλλαξε στις αρχές του 4ου και τελευταίου δεκαλέπτου. Το Περιστέρι έκανε σερί 8-0 και μείωσε σε 65-68, συνέχισε την αντεπίθεση του και στο 38′ προηγήθηκε 76-75. Στα 72 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη, ο Χάμιλτον ευστόχησε σε σουτ για 3, διαμορφώνοντας το 76-78, ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς και επιθετικό φάουλ του Ετσενίκε, με τον Ράγκλαντ να ισοφαρίσει σε 78-78 στα 40”.

Δυο βολές του Χέιλ στα 24” έκαναν το 78-80 και ο Ράγκλαντ με 3ποντο, έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Περιστέρι (81-80), 20 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Αστόχησε ο Χειλ σε δίποντο και ο Ρένφρο που κέρδισε αμυντικό ριμπάουντ, αστόχησε και στις 2 βολές, αλλά ο Ουίλιαμς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές, σημείωσε το 80-82. Στην εκπνοή του 40λεπτου, ο Ετσενίκε έστειλε το ματς στην παράταση.

Το 86-88 από τον Ετσενίκε στο 1′ 49” της παράτασης, ο Μήτρου-Λόνγκ ισοφάρισε και ο Χέιλ με καλάθι και βολή, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 88-93, μετά την αστοχία του Μήτρου-Λόνγκ, έξω από τα 6.75 μ., στα 30”.

Και πάλι ο Ράγκλαντ μείωσε με 3ποντο σε 91-93 στα 23”, ο Κόνιαρης με 1/2 βολές έκανε το 91-94, ο Ράγκλαντ το 92-94 με μια βολή, αστόχησε στην δεύτερη και το τρίποντο του Κασελάκη στην εκπνοή, ήταν εκτός στόχου.

Δεκάλεπτα: 20-35, 43-51, 57-68, 80-80, 92-94 (παράταση)