Παρτίζαν-Παναθηναϊκός AKTOR 90-87: Άλλη μία αυτοχειρία…

Περισσότερα σε λίγο…

Εξαιρετικός Γκριγκόνις

Πολύ καλά μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός AKTOR, που με «σκληρή» άμυνα και μαέστρο τον Γκριγκόνις προηγήθηκε στο πεντάλεπτο 15-11. Η Παρτίζαν έβγαλε αντίδραση και βρέθηκε με ένα πόντο πίσω στο τέλος του δεκαλέπτου σε 21-20.

Κορυφαίος όλων στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν ο Λιθουανός άσος του «τριφυλλιού», που είχε 7 με 2/3 εντός παιδιάς και 2/2 βολές.

Πήγε να ξεφύγει, αλλά…

Με την αμυντική του παρουσία να… επιστρέφει, ο Παναθηναϊκός

AKTOR δέχτηκε μόλις τέσσερις πόντους ως τα μισά της δεύτερης περιόδου και ξέφυγε με οκτώ πόντους, 32-24.

Σε αυτό το σημείο ο Γκριγκόνις έγινε ο πρώτος διψήφιος με 10, ενώ ο Ναν οργάνωνε με φανταστικό τρόπο την επίθεση της ομάδας του.

Και πάλι όμως η Παρτίζαν δεν άφησε το ματς να της ξεφύγει και επέστρεψε στο μείον δύο, με 2:00 για την ανάπαυλα. Μάλιστα με το 9-0 που «έτρεξε» έκλεισε μπροστά το ημίχρονο, 39-38, εκμεταλλευόμενη και την καθίζηση των Πράσινων.

Προσπέρασε με Λεσόρ

Παρά την προσπάθειά του να ανακτήσει το προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως… παγωμένος και έμεινε πίσω 48-44 στο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Με τον Λεσόρ όμως να έχει… αφυπνιστεί, η Παρτίζαν ένιωθε την «ανάσα» των αντιπάλων της.

Αξιοσημείωτο  το τρομερό κάρφωμα-φάουλ του Γάλλου στην πρώτη φάση μετά την τηλεοπτική διακοπή, που έφερε τη διαφορά στον έναν, 48-47.

Οι «πράσινοι» έφεραν το παιχνίδι και στην ισοπαλία σε δύο περιπτώσεις, 50-50 και 52-52 με ενάμισι πριν το τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τον Ναν, στο τελευταίο λεπτό, 54-52! Και τελικά το «τριφύλλι» με buzzer beater  δίποντο του Μήτογλου έγραψαν το 56-54 στο 30’.

Αξιομνημόνευτη η παρουσία του Λεσόρ που μέτρησε 7 σε αυτό το κομμάτι και έφτασε τους 11 στο ματς. Συμπαραστάτης του ο σταθερός Γκραντ, με ίδιο αριθμό πόντων!

Ο Πάντερ με τον… Γκριγκόνις το έστειλαν στην παράταση

Αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς μπήκε στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός AKTOR και με 8-0 σερί σε 2:19 ξέφυγε με 10 πόντους, 64-54! Όλα αυτά άρχιζαν από την άμυνά του, με το κλέψιμο του Ναν και το κάρφωμά του στον αιφνιδιασμό να αποδεικνύει ακριβώς αυτό.

Με ένα δικό της 5-0 η Παρτίζαν γύρισε και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα, 64-59 με 6:39 για το τέλος, αναγκάζοντας τον Αταμάν να πάρει δικό του τάιμ άουτ, μετά τα δύο του Ομπράντοβιτς! Και πάλι ο Ναν σκόραρε, αυτή τη φορά για τρεις, πριν οι Λεσόρ και Μήτογλου στείλουν τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή, 73-63 με τέσσερα λεπτά για τη λήξη.

Όμως επέτρεψε για άλλη μία φορά να δεχτεί 5-0, για το 73-68 στο τρίλεπτο για το τέλος και το τρίποντο του Ντόζιερ με 2:30 να απομένουν έκαναν το 75-71! Αλλά ο Γκραντ «απάντησε» με το ίδιο νόμισμα για το 78-71, με ένα απίστευτο σουτ!

Σε εκείνο το σημείο ο Πάντερ… ξύπνησε και με πέντε σερί έφερε τη διαφορά στους δύο, 78-76 με 1:20 για τη λήξη και με άλλο ένα δίποντο του ίδιου, ισοφάρισε σε 78-78 με 34.7”!

Και εν τέλει χάρις στην άμυνα του Γκριγκόνις πάνω στον Αμερικανόστην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ο Παναθηναϊκός γλίτωσε την αυτοχειρία και, έστειλε το ματς στην παράταση…

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78,